Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Wenecki karnawał w barokowych wnętrzach

Wciąż są najbardziej rozpoznawalną polską orkiestrą barokową na świecie. W Poznaniu przez długi czas nie występowali. Ale wracają - już w najbliższą sobotę, koncertami weneckimi. Arte dei Suonatori!

. - grafika artykułu
Koncerty weneckie: 10.08, g. 20, kościół oo. Franciszkanów

Pojawią się w miejscu, w którym w Poznaniu grali zawsze szczególnie chętnie: w barokowym kościele ojców Franciszkanów na Górze Przemysła. I dokonają tam pewnej małe (obyczajowej?) rewolucji. Spróbują bowiem przenieść słuchaczy w sam środek  XVIII-wiecznej Wenecji, która - mimo politycznego osłabienia - nadal pozostawała w tym czasie ważnym ośrodkiem kultury, promieniującym na cały Stary Kontynent. Do miasta przybywali podróżnicy z całej Europy by poczuć atmosferę słynnych weneckich karnawałów i trwonić pieniądze na koncerty, operę, teatr czy domy uciech wszelakich...

Tamten klimat spróbują odtworzyć w sobotę muzycy z Arte dei Suonatori. Pomogą im w tym soliści: sopranistka Ruby Hughes i mistrz psałterium Komale Akakpo oraz dyrygent - Martin Gester, z którym współpracowali wielokrotnie. Organista, klawesynista, dyrygent, muzykolog i pedagog. Jako dyrygent znany jest przede wszystkim z intuicji i emocjonalnego odkrywania muzyki. - Gester jest nieprzewidywalny, nigdy nie wiadomo, który element osobowości zwycięży - mówił o francuskim dyrygencie w jednym z wywiadów Cezary Zych, autor projektów koncertowych i płytowych Arte dei Suonatori.

Poznańska orkiestra jest jednym z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej ostatnich lat. W ciągu 20 lat istnienia zarejestrowała i wydała 12 płyt na 10 albumach docenionych przez międzynarodową krytykę muzyczną. Organizowała festiwale muzyki dawnej (m.in. Muzyka dawna - Persona grata, Muzyka w Raju), a na imponującej liście ponad 40 solistów i dyrygentów - najważniejszych postaci światowej sceny muzyki barokowej, z którymi AdS współpracowała - są m.in.: Martin Gester, Rachel Podger, Hidemi Suzuki, Eduardo López Banzo, Reinhard Goebel, Alexis Kossenko, Dan Laurin, Barthold Kuijken, Ryo Terakado, Robert Hill, Maria Keohane i Bolette Roed. 

Jolanta Brózda, krytyk muzyczny, jako dziennikarka Gazety Wyborczej w Poznaniu śledziła dokonania orkiestry przez wiele lat: - Arte dei Suonatori to dowód na to, że "nie święci garnki lepią", że trzeba weryfikować stereotypy na temat artystycznych stolic i prowincji, ponieważ powstała w niby prowincjonalnym Poznaniu AdS robi rzeczy na poziomie światowych stolic muzycznych - mówi. - Zresztą niedawno miałam przyjemność słuchać ich próby w jednym z miast uważanych za muzyczna metropolię, w Londynie, na renomowanym festiwalu Spitalfields. Podobny, ale poszerzony program zagrają w Poznaniu. Zapowiada się, że w Poznaniu będzie ciekawiej niż w Londynie - dodaje. - Warto zwrócić też uwagę, że solistka - wokalistka Ruby Hughes - została wybrana przez BBC na artystkę młodego pokolenia 2012/13, wyżej w Europie już nie można - poleca sobotni koncert Jolanta Brózda.

Koncert poprzedzi otwarte spotkanie muzyków z publicznością (o godz. 16 w klubokawiarni Strefa Kultywator przy ulicy Zielonej 8), podczas którego zdradzą tajniki pracy nad utworami oraz ich interpretacją oraz przygotują melomanów na koncert. Podpowiedzą jak słuchać muzyki baroku.

Sylwia Klimek

  • Arte dei Suonatori "Koncerty weneckie": Martin Gester (Francja) - dyrygent, organy, Ruby Hughes (Wielka Brytania) - sopran, Komale Akakpo (Francja) - psałterion
  • 10.08, g. 20
  • Kościół oo. Franciszkanów na Górze Przemysła
  • bilety: 20 zł (ulgowy) i 30 zł (normalny)