Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

W Poznaniu rozpoczęła się konferencja Paradox

Wernisażem prac zagranicznych studentów na temat centrum naszego miasta rozpoczęła się w środę międzynarodowa konferencja Paradox. To forum poświęcone współczesnej praktyce i edukacji artystycznej. Potrwa do piątku.

. - grafika artykułu
.

Zorganizowany przez Europejskie Forum Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu cykl spotkań po raz pierwszy odbywa się w tej części Europy. Konferencja podejmuje tematy związane z udoskonalaniem warsztatu, podnoszeniem poziomu i rozwoju edukacji artystycznej oraz reprezentowaniem interesów wyższego szkolnictwa artystycznego w Europie.

- Możemy oczekiwać konfrontacji różnych metod uczenia sztuki. Do wzięcia udziału zaproszono wiele prestiżowych uczelni. Celem naszych spotkań jest budowanie platformy wymiany doświadczeń oraz przyjrzenie się jak dzisiejszych czasach wygląda dydaktyka artystyczna - powiedział podczas otwarcia Andrzej Syska, przewodniczący organizacji Paradox i koordynator poznańskiej konferencji.

Na początek City Projekt

Środową inaugurację uświetniła wystawa młodych twórców, którzy wzięli udział w warsztatach "Paradox Student City Project". Zadanie, jakie przed nimi postawiono, wiązało się z ukazaniem problemów związanych z rewitalizacją i przywracaniem społecznych funkcji centrum miasta. - Zwykle staramy się, aby tematyka tego projektu dotyczyła zagadnienia, które jest istotne dla miejsca, w którym konferencja się odbywa. Zauważyliśmy zmiany w centrum Poznania, które nie wszystkich mogą cieszyć, czy to w sensie architektonicznym, czy też urbanistycznym. Dochodzi do tego także aspekt socjologiczny. Centrum naszego miasta żyje od czasu do czasu, przy czym zaczyna tracić swoją tożsamość. Chcieliśmy skonfrontować przybyłych z całego świata studentów z poznańską sytuacją - tłumaczył Syska.

W ciągu dziesięciodniowych warsztatów nad projektami pracowało dwudziestu uczniów szkół zagranicznych i piętnastu studentów rodzimych uczelni. - Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to zróżnicowanie w architekturze. Dostrzegłam wiele nowo pobudowanych budynków w sąsiedztwie starych kamienic. To bardzo ciekawe, gdyż w moim mieście tego nie ma. Praca w tak krótkim czasie, w mieście, którego nie znasz, jest trochę stresująca, ale też bardzo stymulująca - podczas wernisażu zdradziła Tulia La Rosa, uczennica Akademii Sztuk Pięknych w Palermo.

- Mnie również zaciekawiła architektura Poznania. Zabytkowe budownictwo to coś, co w Stanach Zjednoczonych można zobaczyć tylko w Waszyngtonie albo Filadelfii. Poznań wydaje się przyjaznym miejscem dla inwencji artystycznej. Mieszkam w Nowym Jorku, gdzie nie jest możliwe bycie twórcą, jeśli nie masz w zanadrzu dodatkowego zajęcia. Tutaj spotkałem wielu kreatywnych ludzi, którzy mogą oddać się swoim pasjom - dodaje Taro Takizawa z Uniwersytetu w Syracuse.

Rekord w tagach

Na zakończenie wernisażu uczestnicy byli świadkami bicia rekordu Polski na najdłuższy utwór audio stworzony z tagów miejskich. Tagi to podpisy, jakie można spotkać na poznańskich murach. Z głośników ustawionych przed Zamkiem przez blisko osiem minut w eter płynęły hasła, jakie widujemy na co dzień na ścianach budynków. - Praca ta oddziałuje na kilku poziomach. Dotyczy m.in. problemu dewastacji miasta poprzez oszpecające graffiti, jakie widujemy na ulicach, budynkach czy w bramach. Te brukowe sentencje stały się materiałem, z którego powstało coś w rodzaju literackiego utworu - tłumaczył Syska.   

Potocka i Bałka o alternatywie

W nadchodzących dniach czekają nas liczne panele dyskusyjne skupione na temacie tegorocznej konferencji: "Strefa alternatywna. Odsłanianie tego, co oficjalne i nieoficjalne w praktyce artystycznej, badaniach naukowych i edukacji artystycznej".

Podczas prelekcji problem ten będzie analizowany z trzech odmiennych perspektyw: instytucji edukacyjnej (uczelni artystycznej), zaangażowanego społecznie artysty oraz poprzez działania performatywne. Wśród prelegentów są: krytyczka sztuki oraz dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - Maria Anna Potocka, a także Mirosław Bałka, Stephanie James, Christine Pybus, Katrine Hjelde, Alistair Payne czy Neil Mulholland.

Poznańska edycja konferencji Paradox odbywa się w Centrum Kultury Zamek.

Dawid Wódzki

  • międzynarodowa konferencja Paradox
  • 9-11.09
  • przestrzenie CK Zamek
  • wstęp wolny