Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu współorganizuje w dniach 9-11 września międzynarodową konferencję europejskich uczelni artystycznych.
Tak naprawdę to Uniwersytet Artystyczny organizuje w tym czasie dwie imprezy. Już w ostatnich dniach sierpnia pojawią się w Poznaniu młodzi zagraniczni artyści, którzy razem z polskimi kolegami wezmą udział w trwających blisko dziesięć dni warsztatach. W trakcie warsztatów, których tytuł brzmi: "Paradox City. Reactivating Central Poznań", wybrani przez międzynarodowe jury przedstawiciele europejskich uczelni artystycznych, we współpracy z profesorami UAP Januszem Bałdygą i Piotrem Kurką, będą próbowali poznać specyfikę naszego miasta. Koncentrować się będą przede wszystkim na zjawiskach niepokojących mieszkańców, a jest wśród nich również pewnego rodzaju przestrzenna i socjologiczna degradacja ścisłego centrum Poznania. Mamy nadzieję, że świeże spojrzenie młodych i wrażliwych artystów pozwoli stworzyć wiele ciekawych propozycji, które tę sytuację mogłyby choć częściowo zmienić. A po warsztatach odbędzie się konferencja i wystawa.
Jakie są główne założenia konferencji?
Konferencja odbędzie się pod hasłem: "Alternative Zones: Uncovering the Official and the Unofficial in Fine Art Practice, Research and Education" ("Strefy alternatywne: Ujawnianie tego, co oficjalne i nieoficjalne w praktyce artystycznej, badaniach naukowych i edukacji obejmujących sztuki piękne"). Prezentowane będą w jej trakcie najciekawsze przykłady nowoczesnych sposobów kształcenia artystów. Porozmawiamy również o przyszłości i perspektywach tego typu kształcenia oraz o naszych wspólnych projektach w przyszłości.
Jaką rolę UAP chce odgrywać w Poznaniu i jak ta konferencja wpisuje się w te cele?
Naturalną funkcją uczelni artystycznej jest aktywny udział w kreowaniu i prezentowaniu oferty artystycznej i kulturalnej dla mieszkańców miasta, w którym taka uczelnia funkcjonuje. Ale zarówno charakter miasta, jak i uczelni dynamicznie się zmieniają. Średniej wielkości miasto europejskie, jakim jest Poznań, powinno i musi aspirować do roli centrum kulturalnego i artystycznego.
Dzięki takiej ofercie miasto staje się interesujące nie tylko dla turystów, ale i dla swoich mieszkańców. Miasto buduje w ten sposób swój współczesny, atrakcyjny wizerunek. Ale nasze możliwości nie kończą się na atrakcyjnej ofercie artystycznej. Jesteśmy również uczelnią projektową. Mamy w tej chwili ogromny potencjał badawczy i projektowy, który pozwala prowadzić badania, z których nasze miasto mogłoby na co dzień korzystać. Tak dzieje się obecnie w Berlinie, Londynie, Zurychu, Mediolanie, Rotterdamie, Helsinkach... Tak funkcjonują najlepsze uczelnie artystyczne na świecie. Kształcą artystów i projektantów w relacji do aktualnych potrzeb i oczekiwań danego środowiska. Mogą to robić dzięki temu, że w tych miastach władze lokalne rozumieją, doceniają i potrafią wykorzystać fakt funkcjonowania w ich granicach tych specyficznych instytucji. Są z nich dumne. Wspierają ich rozwój. Uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, rozumiejąc ich rolę dla realizacji aspiracji i integracji różnych grup społecznych.
Wierzymy, że tak będzie również w Poznaniu. Innej drogi dla dynamicznie rozwijającego się, nowoczesnego miasta po prostu nie ma. Chcemy i możemy ten proces przyspieszyć. Wydarzenia, które organizujemy we wrześniu, oraz poprawa jakości kształcenia poprzez rozwój naszej infrastruktury w tych zamierzeniach z pewnością mogą nam pomóc.
rozmawiała Karolina Sikorska
Prof. Andrzej Syska prowadzi Pracownię Transformacji Przestrzeni i Mediów na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego UAP, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz współautor wielu wystaw zbiorowych i międzynarodowych projektów artystycznych.