Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Ile światów zmieści się w Poznaniu?

Będziemy wspólnie wyzwalać energię na placu Wolności oraz w miejskich ogrodach społecznych w kilku dzielnicach miasta... Generator Malta startuje 9 czerwca!

. - grafika artykułu
Fot. materiały Malta Festival Poznań

Generator Malta pojawi się na festiwalu po raz drugi. To projekt społeczny, który tworzony jest z myślą o mieszkańcach miasta. Zaprasza do wspólnego działania, bycia ze sobą oraz stawiania pytań o otaczającą nas rzeczywistość. A co proponuje? Udział w projektach artystycznych, dobrą zabawę oraz debaty. W tym roku także jest to przestrzeń spotkania mieszkańców Poznania z Ameryką Łacińską. - W świecie pozbawionym kulis, gdzie nie wiemy, kto zarządza naszą prywatnością - my, Google, Facebook, rząd? - subtelne akcje społeczno-artystyczne mogą zbliżyć do siebie bardzo różnych ludzi, zbudować wzajemne zaufanie - pisze o projekcie jego kuratorka, Joanna Pańczak.

U podstaw tegorocznej odsłony wydarzenia leży jedno z haseł, z którymi kojarzy się Ameryka Łacińska - guerilla. Najczęściej przywołuje ono obraz przemocy i brutalnego sprzeciwu wobec państwa czy rewolucji. - Nas interesuje istota tego zjawiska: niezgoda na zastaną rzeczywistość, z której wypływa jednostkowe zaangażowanie i chęć podjęcia kolektywnego działania w celu zmiany świata. To postawa radykalnej walki o wolność, której symbolem stał się Che Guevara - wyjaśnia Pańczak. - Wśród ruchów alterglobalistycznych w Ameryce Łacińskiej popularna jest idea "świata, w którym mieści się wiele światów". Ile światów zmieści się w Poznaniu? Sprawdźmy to wspólnie na placu Wolności! Wszyscy jesteśmy przecież mieszańcami: kultur, wierzeń, przyzwyczajeń, idei - zachęca dalej w tekście programowym.

Kino i ogrody dla wszystkich

W tym roku w ramach Generatora: wspomniana otwarta debata, na której goście: Bogdan Zdrojewski, Karol Działoszyński, Piotr Frydryszek, Jan Holoubek, Marcin Kęszycki, Marek Lenartowski oraz Nina Nowakowska podejmą temat przemian demokratycznych, które są konsekwencją pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce oraz spotkanie z Marcinem Popkiewiczem z Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła.

Przed poznaniakami też inna propozycja - wspólnego budowania ogrodów, które będą otwarte dla każdego. Regeneracji poddane zostaną ogrody na Łazarzu, Wildzie, placu Wolności oraz Jeżycach, gdzie Generator podjął się w tym roku roli ambasadora Pracowni szm21. Pracownia działa od stycznia tego roku, organizując warsztaty dla dzieci oraz zapraszając mieszkańców Jeżyc do współtworzenia tych wydarzeń. W dniach 12-13 czerwca natomiast odbędzie się I międzynarodowy zjazd twórców ogrodów społecznych z różnych miast Europy. Podczas tego spotkania plac Wolności zmieni się w laboratorium pomysłów i praktycznych porad dotyczących adaptacji tych przestrzeni.

Wśród propozycji kinowych znalazła się m.in. projekcja włoskiego film "The take", którego twórcami są Avi Lewis i Naomi Klein. Artyści pytają w nim o to kiedy praca więzi, a kiedy buduje więzi. Oprócz niego: obraz "Dokąd" Pawła Kędzierskiego, który jest kompilacją kronik filmowych, będących skróconą lekcją historii; a także jeden z najbardziej oryginalnych filmów okresu przełomu - "Wolność" w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.

Joga albo burritos i pyry z gzikiem

W sześć wybranych dni - od 9 czerwca chętni będą mogli wziąć udział także w lekcji tańca, które poprowadzą doświadczeni tancerze z Muchos Patatos. Dla aktywnych zorganizowano poranki z jogą, tai chi, zumbą czy capoeirą. Malta Festival Poznań rozpocznie się i zakończy emocjonującym nocnym biegiem, z placu Wolności przez centrum miasta (start 9 czerwca o g. 22.30). A dla tych, którym ciągle będzie mało przygotowano eksperymentalną instalację. Chętni będą mogli wsiąść na rower i wygenerować prąd na placu Wolności. Oczywiście nie oświetlą całej jego przestrzeni, ale wytrwali zapalą żarówki na specjalnie przygotowanej tablicy.

Zmęczonych i głodnych poznaniaków organizatorzy zapraszają do restauracji, która w tym roku serwuje dania zarówno z menu latynoamerykańskiego -  burritos, paella, empanadas, chłodnik z ogórków, ryby i owoce morza; oraz polskiego, w tym - chłodnik litewski, pyry z gzikiem lub śledzikiem i dania z kaszą gryczaną.

Klasyka na wolności

W ramach Generatora nie zabraknie także darmowych propozycji muzycznych i teatralnych. A wśród nich m.in. warsztaty, które  poprowadzi reżyserka Aleksandra Jakubczak. Artystka wraz z grupą seniorów podejmie się pracy nad jednym z ciekawszych utworów najnowszej polskiej prozy - "Pawiem królowej" Doroty Masłowskiej (22.06, g.19). Oprócz tego w programie znalazł się także performance: "Snu_tka - stół", podczas którego będzie się można spotkać przy stole i snuć opowieści; performans "TAM", który porusza temat norm, zasad, kompromisu i kooperacji; oraz spotkanie z grupą "Baśnie Właśnie", która zabierze widzów do zupełnie obcej krainy słowa i dźwięku.

Dorośli, podobnie jak dzieci, będą także mogli wziąć udział w warsztatach architektonicznych; zajęciach, na których nauczą się robić kosmetyki naturalne bądź też warsztatach kulinarnych. A w połowie czerwca zamienić się w detektywów i rozwiązać zagadkę, która ustali dlaczego niektóre gatunki roślin mogą wyginąć.

Wśród muzycznych propozycji Generatora znów pojawi się silent disco (14.06, g. 22.30) oraz koncert zespołu Ryba And The Witches, który nazywany jest najnowszym odkryciem polskiej sceny alternatywnej (10.06, g.22.30). Ponad to w programie m.in. instalacja interaktywna "Wyspy gry i tańca". - Uczestnicy są częścią instalacji, tak samo jak są częścią świata. Każdy nasz ruch, decyzja, zostawia po nas ślad, wpływa na nasze otoczenie. Jesteśmy takimi wyspami, uczymy się żyć razem - czytamy o projekcie.

Ciekawą propozycją jest także koncert Marcina Maseckiego i Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy, którzy zagrali po raz pierwszy w ramach ubiegłorocznej edycji projektu "Wielkopolska: Rewolucje" (22.06, g.14 i 14.45); koncert zespołu Laura Palmer Cover Story (18.06, g.19); występ Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele; oraz koncert Poznańskiej Szkoły Muzycznej Ogólnokształcącej im. M. Karłowicza.

Wolno Dzieciom

Sporo propozycji Generator Malta przygotował specjalnie dla dzieci. Każdego dnia w otwartym dla nich kąciku będą mogły rozwijać swoją wyobraźnię przestrzenną i kształtować kreatywność. Ale oprócz tego czeka na nie gro innych atrakcji: gra w bule, badminton, siłownia linowa oraz te nieco bardziej kameralne zabawy, czyli gry planszowe. W programie dla najmłodszych znalazły się także zajęcia z cyklu "Spotkania światów", na których dzieciaki  pospacerują w Poznaniu po Ameryce Łacińskiej oraz spędzą kilka chwil z legendami i opowieściami z tamtego regionu. W pierwszym dniu działalności Generatora (9.06 o g. 17) z balkonu Arkadii poszybują w niebo tysiące papierowych samolotów, które wcześniej dzieci wykonają wraz z animatorami.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Generator Malta w ramach Malta Festival Poznań 2014
  • 9-29.06
  • plac Wolności
  • wstęp wolny