Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Trzaski i szumy wiosenne

Kiedy już blisko do przesilenia wiosennego, warto nadstawić czujnie uszu. Trzaski, szumy, skrzeki, piski, ciche i głośne stukoty - słyszycie? Do życia budzi się wiosna, a wraz z nią poszukiwacze nowych brzmień. Te płyną dla nich z drewna, membran i fal. Tych akustycznych, oczywiście.

. - grafika artykułu
Kwartet Śląski, fot. materiały organizatorów

W Polsce coraz częściej i głośniej mówi się o festiwalach muzyki współczesnej, chociaż zdaje się, że w szerokiej opinii społeczeństwa są wciąż nieoswojone i odbierane jako hermetyczne, przyciągające garstkę muzycznych freaków. Warto jednak otworzyć uszy na nowe doświadczenia.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" to jeden z najstarszych festiwali w Polsce, o bardzo bogatej historii. Wydarzenie to ma jasny profil artystyczny - prezentuje dorobek kompozytorów poznańskich, najnowsze i najciekawsze zjawiska muzyki światowej oraz klasykę 2. połowy XX wieku. Publiczność "Wiosny" nierzadko częściej zwraca uwagę nie na tytuły kompozycji, lecz wykonawców. Nazwiska tegorocznych muzyków z pewnością będą dla niej mocną zachętą.

Na program złoży się 14 koncertów, wydarzenia Wiosny Młodych oraz Atelier - spotkania z artystami goszczącymi na festiwalu. Usłyszymy aż 17 prawykonań utworów kompozytorów z Polski, Ukrainy i Austrii. Jedno z nich odbędzie się już podczas inaugurującego koncertu (28.03). Usłyszymy Chorea na orkiestrę smyczkową Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby. Pierwszy festiwalowy koncert będzie prezentował dzieła twórców związanych z Poznaniem i poznańską Akademią Muzyczną oraz jednego z najbardziej uznanych kompozytorów współczesnych - Wojciecha Kilara. Usłyszymy jego Veni Creator z 2008 roku. Ciekawie zapowiada się także wieczór z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus (31.03), podczas którego usłyszymy m.in. Epigramy na dwa flety i orkiestrę smyczkową Jerzego Kornowicza. Utwór ten został napisany specjalnie dla Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz, których nie zabraknie także podczas tego wykonania. Wśród muzyków, którzy spowodują błysk w oku każdego wielbiciela współczesności, z pewnością znajdują się także: Kwartet Śląski, perkusista Bartek Miler, Sepia Ensemble oraz Studio Dan. Ci ostatni przygotują dla publiczności koncert-instalację.

W programie czekają na nas także występy zgłębiające brzmieniowość poszczególnych instrumentów lub ich sekcji. I tak muzykę fortepianową wykonają Julia i Mateusz Wizjan (30.03) oraz Barbara Drążkowska (2.04), a instrumenty perkusyjne eksplorować będą Anna Rutkowska i Julianna Siedler-Smug (29.03) oraz wspomniany wcześniej Bartek Miler (1.04). Zgodnie z tradycją "Wiosny" odbędą się także dwa Koncerty Kompozytorskie Studentów Kompozycji i Kompozycji Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na większość wydarzeń wstęp wolny.

Aleksandra Kujawiak

  • 48. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna"
  • 28.03-4.04

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019