Jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku postrzegany był jako skrajny ekscentryk. Stworzył własną metodę surrealistyczną zwaną "paranoiczno-krytyczną". Salvador Dali znany jest dziś głównie dzięki obrazom prezentującym nadrealną rzeczywistość z pogranicza snu i jawy. O mniej znanych aspektach jego twórczości opowiedzieć ma wystawa w galerii Dalineum, której otwarcie planowe jest na najbliższy piątek.
Rodzinne dziedzictwo
Skąd pomysł na stworzenie miejsca poświęconego w całości Daliemu? Zastanawia także powód, dla którego na miejsce galerii wybrano Poznań, miejsce niezwiązane z życiem artysty. - Tworzymy miejsca, w których pokazujemy sztukę z naszych kolekcji w całej Europie, od Szwecji po Słowację. Dalineum to nasz pierwszy projekt w Polsce. Chcemy po prostu prezentować zbiory z naszej rodzinnej kolekcji w całej Europie - mówi Aleksandre Kesauri, kurator wystawy. - Dali to nie jedyny artysta światowej klasy, którego dzieła posiadamy. Mamy w swojej kolekcji m.in. obrazy Chagalla, które niedawno prezentowaliśmy w Rydze - dodaje Kesauri.
Zrozumieć koncept
Eksponowane prace to litografie, ceramika, rzeźby oraz kolekcja sztuki z pogranicza designu. - Dali był artystą, intelektualistą. Jego malarstwo służyło przede wszystkim zilustrowaniu jego teorii i pomysłów. Dla niego ważne było pokazanie nie tego, co widzimy, ale tego, co sami czujemy - twierdzą organizatorzy wystawy. Szansą na poznanie twórczości mistrza ma być więc obcowanie z jego mniej znanymi dziełami. Organizatorzy są przekonani, że dopiero poznając kontekst jego działań, można pojąć w całości ideę oraz myśl przyświecającą jego twórczości. W Dalineum można będzie zobaczyć także kolekcję... medali. Prezentowane pojedynczo oraz w seriach są rzadko prezentowanym eksponatem, ginącym wśród częstych przedstawień dzieł malarskich.
Wernisaż i otwarcie wystawy oraz galerii odbędzie się w piątek, 16 września, o godzinie 18.
Aleksandra Skowrońska
- Otwarcie galerii Dalineum
- Galineum, ul. Wielka 24
- 16.09, g.18