Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Spójna narracja Bohdana Cieślaka

Wystawa "Narracje. Bohdan Cieślak"  w Muzeum Narodowym ma być nie tyle okazją do przyjrzenia się scenograficznym realizacjom artysty, co szansą na zobaczenie tego, co ukryte jest zazwyczaj przed oczami widzów i od czego właściwie projektowanie aranżacji się rozpoczyna. Wernisaż - 17 lutego.

. - grafika artykułu
Wystawę Bohdana Cieślaka można oglądać w Muzeum Narodowym do 31 marca.

Scenografia to - jak czytamy w Encyklopedii Powszechnej PWN - "sztuka kształtowania przestrzeni sceny teatralnej i plastycznej oprawy przedstawienia; wizualna oprawa widowiska teatralnego, filmowego, telewizyjnego, obejmująca środki plastyczno-malarskie i świetlne oraz kostiumy i rekwizyty". Definicja ta wzięła się od greckiego słowa skḗnographía, oznaczającego "malarstwo sceniczne", co jest o tyle ciekawe, że wskazuje, iż scenografia jako taka wyrasta z jednej z najbardziej tradycyjnych dziedzin, a równocześnie sama w sobie oznacza już coś nowego. Jak kontekst ten rozpatrzony zostanie na wystawie Narracje. Bohdan Cieślak?

Nie bez znaczenia nadano wystawie taki, a nie inny tytuł - "narracje" wskazują bowiem na pewną opowieść, która ma gdzieś i w czymś swój początek. Gdybyśmy wrócili do definicji scenografii i kontynuowali swoje rozważania, z pewnością musielibyśmy zwrócić uwagę,  że scenografia musi mieć jakieś powiązania także z rysunkiem - drugą wśród tych "pierwotnych" dziedzin, nierozerwalnie związaną z malarstwem. Być może za rzadko zastanawiamy się nad tym, jak twórcze myślenie wyrastające na gruncie zarówno malarstwa, jak i rysunku, wpływa na inne dziedziny artystyczne i jak jest z nimi związane oraz jak w ogóle wygląda cały proces twórczy, którego efektem jest na przykład właśnie teatralna scenografia.

Na wystawie zaprezentowane zostaną szkice, rysunki, projekty, makiety, dla których "zadany" temat teatralnego widowiska stał się inspiracją, a które w ostatecznym rozrachunku traktować można jako niezależne byty. Na potrzeby ekspozycji powstaną również animacje, w których wykorzystane zostaną szkice artysty. "Ożywienie" rysunków otworzyć może przed odbiorcami kolejne, nowe pola do refleksji.

Bohdan Cieślak urodził się w Poznaniu w 1965 roku i w tutejszej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, czyli dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym, zdobył też wykształcenie. Z macierzystą uczelnią związał się w 1993 roku, trzy lata po zakończeniu studiów. Obecnie pracuje w Katedrze Scenografii w Pracowni Architektury Widowiska. Jego działalność projektową rozpoczętą w 1994 roku stanowią przede wszystkim scenografie tworzone do przedstawień wystawianych na polskich scenach teatralnych, ale docierające razem z występami poza granice kraju. Jego realizacje podziwiać można było m.in. w Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Nowym w Łodzi czy w Teatrze H. Modrzejewskiej w Legnicy. Nie należy przy tym zapominać, że Cieślak jest nie tylko scenografem, ale też rysownikiem i malarzem, który do swojego warsztatu przywiązuje bardzo dużą wagę.

Justyna Żarczyńska

  • "Narracje. Bohdan Cieślak"
  • Muzeum Narodowe
  • wernisaż: 17.02, g. 12
  • czynna do 31.03
  • kurator: prof. Wojciech Suchocki

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019