Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Z bloga Matki Polki

- Nie mogę zaakceptować, że w nowoczesnych czasach, cywilizowanym świecie, który szczyci się wolnością słowa, mówienie o trudach macierzyństwa jest wciąż tematem tabu - apeluje grająca w spektaklu Bibianna Chimiak. "Projekt: Matka" - 31 maja gościnnie w Scenie Roboczej.

. - grafika artykułu
Fot. Poza Okiem/Piotr Nykowski

Tematem spektaklu "Projekt: Matka" w reżyserii Mateusza Przyłęckiego, który zrealizowany został w szczecińskim Teatrze Kana, jest szeroko pojęte macierzyństwo: ukazane z perspektywy matki, jako intymne przeżycie jednego z najważniejszych życiowych doświadczeń, ale też jako coraz chętniej podejmowany publicznie temat. Wątek tym bardziej intrygujący, że owa publiczna dyskusja o współczesnym macierzyństwie, niestety dość często mija się boleśnie z doświadczeniami matek.

Scenariusz spektaklu jest kompilacją tekstów kobiet, które swoje doświadczenia związane z macierzyństwem opisują na blogach (m.in. "Macierzyństwo bez lukru", "Matka Sanepid" czy  "Krystyno, nie denerwuj matki!"). Ale grające w nim aktorki wyrażają publicznie również swoje własne zdanie, podkreślając w ten sposób autentyczność wpisów. To Bibianna Chimiak i Marta Giers-Sanecka - prywatnie matki, oraz Karolina Sabat, która dzieci nie ma i nie wie, czy mieć będzie. - Ja jeszcze nie jestem mamą i nie wiem, czy kiedyś nią zostanę. Mogłoby się, w takim razie, wydawać, że temat mnie nie dotyczy, jest mi obcy, ale nic bardziej mylnego. Ogromna ilość moich koleżanek, to młode mamy [...] Widzę moje koleżanki umęczone, które nawet nie mają czasu się umyć i wiem, że boją się przyznać do tego, że jest źle, że sobie nie radzą, bo boją się, że zostaną posądzone o to, że są złymi matkami, złymi ludźmi. Mamy rok 2014, a okazuje się, że w naszym kraju trudy macierzyństwa, to wciąż temat tabu, że mit Matki Polki ma się świetnie. Dlatego młode matki z zapłakanymi oczami, uśmiechają się i mówią o magicznym czasie, o tym, że nic nie boli, że świetnie dają sobie radę, a później biorą leki na depresję - wyjaśnia dlaczego projekt ten jest dla niej tak ważny.

"Projekt: Matka" adresowany jest zarówno do kobiet, które doświadczają macierzyństwa, bo może być dla nich wsparciem czy też sposobnością do odreagowania trudnych, po wielokroć ukrywanych emocji, ale również do kobiet, które dopiero planują założyć rodzinę, bo może być źródłem wiedzy czy też zachęcić do bycia mamą. - Na spektakl zapraszamy też mężczyzn - partnerów, mężów, ojców, a także singli. Mamy nadzieję, że nasz spektakl pozwoli Wam lepiej zrozumieć Wasze obecne i przyszłe partnerki i jeszcze mocniej je pokochać - zachęcają do przyjścia twórcy.

Ośrodek Teatralny Kana powstał w 1979 roku w Szczecinie. Początkowo działał jako teatr studencki, ale od 15 lat znajduje się pod mecenatem Uniwersytetu Szczecińskiego. Ich najsłynniejsze spektakle to: "Moskwa-Pietuszki" i "Noc" na podstawie twórczości Wieniedikta Jerofiejewa. Ale oprócz tego Teatr Kana to również znani od wielu lat współorganizatorzy i współgospodarze Kontrapunktu, jednego z najstarszych  festiwali teatralnych w Polsce.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Projekt: Matka" Teatru Kana
  • adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
  • 31.05, g. 18
  • Scena Robocza (ul. Grunwaldzka 55)
  • bilety: 15 zł