Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Tańce z tradycją

Energię tańca i jego wyjątkową moc kreowania wspólnoty będzie można poczuć podczas "Fajfów u Yanki" - organizowanego we współpracy z Ethno Port Poznań cyklu warsztatów tańców tradycyjnych, które od 8 do 11 czerwca zagoszczą w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Tańce wywodzić się będą z różnych kręgów kulturowych, łączyć je będzie radość z ruchu celebrowanego w grupie, niezależna od szerokości geograficznej, wieku czy narodowości. 8 i 9 czerwca o godz. 17.00 tancerz i muzykant Piotr Zgorzelski wprowadzi wszystkich chętnych w tajniki polskich mazurków, rdzennych tańców na Mazowszu, będących jednym z symboli polskiej kultury ludowej. W kolejne dni artyści z Brazylii odsłonią przed uczestnikami zajęć kroki i gesty tradycyjnej samby. 10 czerwca o g. 11 Marcelo Galvão, członek zespołu Viladanca z Salwadoru, zaprosi do wspólnej samby grupę seniorów. 10 i 11 czerwca o g. 13 kolejno Neemias Santana, choreograf i nauczyciel z Salvador da Bahia, oraz tancerz i aktor Anderson Danttas zaproszą do tanecznego kręgu samba de roda. Ten tradycyjny taniec afro-brazylijski jest w stanie Bahia najbardziej rozpowszechnionym społecznym rytuałem, wykonują go wszyscy i przy każdej okazji, na miejskich placach, weselach, podczas towarzyskich zgromadzeń. To jeszcze nie wszystkie spotkania z sambą w ramach projektu "Fajfy u Yanki". 11 czerwca o g. 11 - Sinha Guimarães, tancerka i badaczka tańca z Bahia, która przez kilka lat tańczyła zawodowo tradycyjną sambę, podzieli się z publicznością elementami samby afro-brazylijskich bóstw Candomblé - Orishas, z których każde ma swój charakterystyczny sambowy krok i gest, a także kolor, strój i atrybuty. Natomiast 9 i 10 czerwca w g. 16-18 będzie można uczyć się wczesnych izraelskich tańców ludowych w parach, a także dowiedzieć się więcej o ich kontekście historycznym i politycznym, relacjach choreografów z diasporą i folklorem europejskim, a także o roli obecnych w nich gestów zapożyczonych z tańców jemeńskich i palestyńskich. Warsztaty poprowadzi Hadar Ahuvia - performerka, choreografka i pedagożka mieszkająca w Nowym Jorku.

"Fajfy u Yanki" odbędą się w ramach projektu "Yanka Rudzka. Gesty i tropy" poświęconego mało dotychczas znanej w Polsce choreografce polskiego pochodzenia Yance Rudzkiej, która w latach 50. XX wieku zrewolucjonizowała sztukę tańca współczesnego w Brazylii, fascynując się tradycyjną kulturą i pytając o jej znaczenie dla współczesnej sztuki. 16 i 17 czerwca o g. 19 w Studio Słodownia +3 będzie można obejrzeć spektakl "Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn" - efekt rezydencji twórczej, jaka w 2016 roku połączyła polskich i brazylijskich tancerzy. 17 i 18 czerwca w g. 12-16 w Galerii Art Stations +2 odbędzie się dwudniowe sympozjum, kontynuujące zainicjowane w 2016 r. badania wokół postaci Yanki Rudzkiej.

Anna Koczorowska

  • Projekt "Yanka Rudzka. Gesty i tropy"
  • Art Stations Foundation/Ethno Port
  • 8-18.06
  • wstęp na warsztaty - "za fajfa", tj. 5 zł, bilety na spektakl - 15 zł, sympozjum - wstęp wolny