Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Rejs do źródła

W świetnie przeszkolonej załodze "Statku Miłości", który w niedzielę zacumuje w Scenie Roboczej, są aktorzy z zespołem Downa i autyzmem. Wejście na pokład o g. 18.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

"Statek Miłości. Odcinek 1" to opowieść o grupie aktorów, którzy marzą o realizacji własnego serialu. Nie mogąc jednak znaleźć producenta, postanawiają otworzyć biuro podróży, które w swojej ofercie ma rejsy do źródła. Załoga postanawia także stworzyć program artystyczny, który zapewni widzom przeżycie jedyne w swoim rodzaju. "Publiczność witają na pokładzie gwiazdy estrady. Prawdziwi aktorzy, tancerze i piosenkarze tego wieczoru kryją się jednak pod maskami. Rzeczywistość jest inna, niż się ją rysuje. Inaczej postrzegają ją także osoby dramatu" - pisze o spektaklu Kacper Pietraszewski na Portalkulturalny.com.

Załogę "Statku Miłości" tworzą członkowie Teatru 21, przede wszystkim uczniowie lub absolwenci Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie. "Inaczej - nie znaczy gorzej. Teatr 21 tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem. W swoich spektaklach mają możliwość przedstawienia własnego punktu widzenia świata. I wcale nie jest to spojrzenie infantylne, jak może się na początku wydawać." - pisze Pietraszewski dalej. Na początku grupa pracowała wyłącznie nad szkolnymi jasełkami, ale z czasem zaczęła również realizować spektakle autorskie. Większość z nich powstała na bazie własnych, wypracowanych w czasie prób, scenariuszy.

Kapitanem "Statku..." jest Justyna Sobczyk, reżyserka, absolwentka pedagogiki specjalnej oraz pedagogiki teatru. To ona właśnie powołała go do życia ponad 10 lat temu. Jej zdaniem Teatr 21 nie służy budowaniu jakiegoś odrębnego świata. Ale jest to krytyczny komentarz do rzeczywistości, w której aktorzy, czyli w tym przypadku dorosłe osoby z niepełnosprawnością, są traktowani niepoważnie. - Chciałabym znaleźć ilustratora, który narysuje sytuację, w której jeden z aktorów Teatru 21 mówi do drugiego: "Patrz: dziesięć lat pracy, a wszyscy myślą, że to terapia". Mimo zmiany sytuacji społecznej i tego, że my sami odeszliśmy od takiego spojrzenia, wciąż silne jest postrzeganie sztuki osób z niepełnosprawnościami przede wszystkim w kontekście terapii - mówiła Justyna Sobczyk w wywiadzie dla miesięcznika "Teatr". Dziś aktorzy Teatru 21 otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Statek miłości. Odcinek 1" Teatru 21
  • reżyseria: Justyna Sobczyk
  • gościnnie w Scenie Roboczej
  • 22.05, g. 18
  • bilety: 15 zł