Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Miłość po europejsku

Markus Öhrn znów w Poznaniu - przed nami ostatnia część tryptyku o rozpadzie współczesnej rodziny.

. - grafika artykułu
"Bis zum Tod" Markusa Öhrna. Fot. materiały organizatorów

Czwartego października w ramach programu #nie jesteś mi obojętny w CK Zamek po raz kolejny będziemy mogli obejrzeć spektakl Markusa Öhrna. Tym razem jest to, zaledwie dwa tygodnie po berlińskiej premierze, "Bis zum Tod" ("Aż do śmierci") - ostatnia część tryptyku poświęconego krytyce nuklearnej europejskiej rodziny, a zarazem trzeci spektakl artysty prezentowany w Poznaniu.

Markus Öhrn, urodzony w 1972 roku, pochodzi ze Szwecji, karierę rozpoczął jako artysta wizualny. W Berlinie jednak debiutował teatralnie "Conte d'Amour", a następnie, współpracując z grupami Institutet (Szwecja) i Nya Rampen (Finlandia), wystawił także "We Love Africa and Africa Loves Us" (2012) - oba projekty zaprezentował wiosną ubiegłego roku w Poznaniu i jak wszędzie wywołały wiele dyskusji oraz kontrowersji.

Markus Öhrn szokuje bowiem na wielu poziomach - nie tylko wprowadza charakterystyczne dla skandynawskich klimatów brutalne sceny, ale przede wszystkim porusza niewygodne współczesne tematy: koszmar austriackich piwnic, kolonializm, a przede wszystkim kryzys rodziny. Współczesna rodzina to zdaniem Öhrna firma, która dla osiągnięcia własnego sukcesu eliminuje inne, a jednocześnie sama funkcjonuje według przestarzałego modelu patriarchalnego, niszczącego ją od środka. "Bis zum Tod" jest z kolei operą ciężkich metalowych brzmień, w której przykładną rodzinę poszukującego tożsamości trzynastolatka rozbija obcy.

Wstrząsające spektakle Öhrna nie proponują gotowych odpowiedzi, nie ma w nich wiary w uzdrawiającą moc sztuki. Pokazują zło, które tkwi również w nas, ale nie radzą, jak z nim walczyć. Nie dają nadziei, że walka jest w ogóle możliwa. W wywiadzie z Anką Herbut reżyser przyznał: "Chcieliśmy, żeby ludzie wychodzili z teatru z ciemną energią. Nie chcieliśmy dawać im nadziei, bo szczęśliwi ludzie nie fantazjują". Warto więc skonfrontować się z takim granicznym, choć trudnym doświadczeniem, aby uruchomić emocjonalną wyobraźnię.

Przed spektaklem o g. 19 na Scenie Nowej w CK Zamek dr Anna R. Burzyńska wygłosi wprowadzający wykład poświęcony twórczości Markusa Öhrna.

Anna Rogulska

  • "Bis zum Tod" ("Aż do śmierci")
  • opera autorstwa Markusa Öhrna, Nya Rampen i Institutet
  • 4.10, g. 20
  • Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka
  • bilety: 20 i 30 zł