Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Gra w teatr

"Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" to kolejna propozycja w ramach trwającego w Teatrze Nowym cyklu "TE_ATRakcje".

. - grafika artykułu
Fot. M. Ankiersztejn

Zbliżający się weekend oraz najbliższy poniedziałek w Teatrze Nowym zapowiada się bardzo rodzinnie. A to za sprawą kolejnej odsłony trwającego od lutego cyklu spotkań, na które składają się spektakle dla dzieci i połączone z nimi tematycznie warsztaty dla dorosłych. Celem projektu jest wspólna zabawa, ale też poruszanie ważnych tematów i prowokowanie do niewygodnych rozmów. "Wierzymy, że warunkiem dobrze przeżytej wizyty w teatrze jest nie tylko obejrzenie spektaklu, ale również twórcze przepracowanie treści w nim zawartych i międzypokoleniowy dialog" - deklarują organizatorzy.

Pierwsza lekcja teatralnej umowności

Podczas najbliższego spotkania - 16 i 17 listopada - rozważana będzie kwestia dorastania, wywoływania konfliktów oraz podążania za swoimi marzeniami. Te tematy podjęła w swoim spektaklu Justyna Sobczyk, reżyserka prezentowanego w te dni "Teatralnego Placu Zabaw Jana Dormana". Spektakl został zrealizowany w Instytucie im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a powstał z inspiracji i fascynacji twórczością oraz myślą polskiego reżysera i pedagoga teatru - Jana Dormana. Twórcy odwołują się w nim do trzech scenariuszy założyciela Teatru Dzieci Zagłębia: "Która godzina?", "Konik" oraz "Kaczka i Hamlet".

W spektaklu udział bierze trójka aktorów, która wchodzi w interakcje z dziećmi. Jego istotę stanowi żywioł swobodnej zabawy, dzięki czemu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności. Przedstawienie tym samym staje się pomnikiem dla postulatów i praktyk legendarnego pedagoga, które, jak widać, wcale nie są nieaktualne czy archaiczne, a wręcz przeciwnie - urzekają innowacyjnością i, co dziś najważniejsze, poważnym traktowaniem dziecka jako odbiorcy.

Gra skojarzeń i wyobraźni

Również w poniedziałek, o g. 16 na Scenie Nowej odbędą się trzygodzinne warsztaty dla nauczycieli klas 1-3. Zajęcia zatytułowane "Dziecięca zabawa jako inspiracja do pracy teatralnej. O filozofii Jana Dormana" poprowadzi Justyna Czarnota, pedagożka teatru, związana ze wspomnianym Instytutem Teatralnym. - Na tych zajęciach wspólnie będziemy się bawić, a jednocześnie przekładać proste czynności na działania sceniczne - zapowiadają organizatorzy.

Jan Dorman to wybitna postać świata teatru, która czerpała siłę i pomysły do pracy z wrodzonej u dzieci potrzeby zabawy oraz improwizacji. W swoich spektaklach artysta odwoływał się do gry skojarzeń i wyobraźni małego odbiorcy - posługiwał się lalkami, maskami i prostym znakiem plastycznym. Ponadto był także autorem licznych publikacji poświęconych teatrowi dziecięcemu i wychowywaniu poprzez sztukę. Po tym jak odszedł z teatru na przymusową emeryturę, został wykładowcą Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, gdzie za swoją działalność ze studentami otrzymał wiele nagród.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" - spektakl Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie prezentowany w ramach cyklu "TE_ATRakcje"
  • reżyseria: Justyna Sobczyk
  • Teatr Nowy, Scena Nowa
  • 16.11, g. 12.30 i 15 oraz 17.11, g. 10 (spektakl dla grup szkolnych)
  • bilety na spektakl: 10 zł
  • bilety na spektakl i warsztaty: 35 zł
  • dla widzów od 6 do 9 lat