Kultura w Poznaniu

Rozmowy

opublikowano:

Dziecko nie wybacza błędów

Rozmowa z Anną Rozmianiec, współzałożycielką Teatru Fuzja i kuratorką projektu "Dzieciaki na Piętrze". 

. - grafika artykułu
fot. archiwum prywatne

Monika Nawrocka-Leśnik: Niebawem ruszy druga edycja projektu "Dzieciaki na Piętrze". Myślę, że warto przypomnieć jego założenia programowe.

Anna Rozmianiec: Chcieliśmy, żeby Scena na Piętrze zaistniała również wśród dzieci. Sam pomysł projektu zrodził się w trakcie zupełnie luźnej rozmowy z Ewą Kromą z Estrady Poznańskiej na temat teatrów, które tworzą spektakle dla młodego widza, ale nie mają stałego miejsca, by móc je swobodnie prezentować, jak np. Teatr Fuzja czy Teatr Nowe Sytuacje. Estrada rewelacyjnie otworzyła się na ten projekt i udostępniła swoją scenę. Tak też zrodził się pierwszy program i pierwsze założenia. Spektakle, które wybraliśmy - zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym, to propozycje dla widza od 4 do 10 roku życia. Program uzupełniają warsztaty połączone tematycznie ze spektaklami.

W tym roku w ramach cyklu zobaczmy m.in. trzy spektakle Teatru Fuzja, którego jesteś współzałożycielką.

Teatr Fuzja grać będzie najczęściej (mamy w repertuarze sporo tytułów), ale w Scenie na Piętrze pojawi się również Teatr Małe Mi z Wrocławia ze spektaklem "TUWIM Julek - PARA buch FRAZY w ruch". Na dobry początek - jeszcze we wrześniu, pokażemy spektakl "Na Arce o Ósmej", któremu towarzyszyć będą warsztaty kulinarne. W listopadzie z kolei odbędzie się premiera spektaklu "Szabadabada". A cykl zakończy w grudniu pokaz drugiej części "Odkrywców".

O czym będzie opowiadała premierowa "Szabadabada?

Nie chciałabym w tej chwili zdradzać zbyt wiele. Powiem tylko, że będzie to autorski spektakl z napisanym specjalnie na tę okazję scenariuszem. Stawiamy na to, by dzieciaki na spektaklu dobrze się bawiły, w związku z czym nasze propozycje są zawsze energetyczne i zmuszają najmłodszych do współudziału. Ze wszystkich naszych propozycji otwierające cykl "Na Arce o Ósmej" Urlicha Huba jest o tyle wyjątkowe, że obok dobrej zabawy, ściśle realizuje mądry i przezabawny tekst o wierze, potopie, Bogu i przyjaźni trzech pokręconych pingwinów.

Czyli spektakl ten będzie i bawić, i uczyć.

No jasne. Każdy wartościowy spektakl przemyca jakiś wątek edukacyjny.

Rozmawiamy cały czas o spektaklach dla dzieci, ale Teatr Fuzja robi również spektakle dla dorosłych. Które z nich są Ci bliższe?

Nie ma czegoś takiego jak teatr bliższy czy dalszy.

Ale przyznasz, że jest to zupełnie inna materia.

Oczywiście. I widz najmniejszy - paradoksalnie, jest najbardziej wymagający. Dziecko nie wybacza błędów. Ono szybko się nudzi i zniechęca. Każdy widz - bez względu na wiek, jest też zupełnie inny. Są dzieci, które wejdą od razu w każdy spektakl, ale będę też takie, które usiądą z boku i będą tylko obserwatorami.

Nasza praca - ze spektaklami dla dzieci i dorosłych - cały czas się przeplata. Jeżeli mówimy o spektaklach dla dorosłych, to są to zwykle widowiska plenerowe, pokazywane w sezonie wiosenno-letnim. Ale kiedy ich nie gramy, to pochłaniają nas występy dla dzieci. Póki robimy tak różne rzeczy o nudzie nie może być mowy... Brak własnej sceny powoduje niestety, że najbardziej poszkodowane są salowe spektakle dla dorosłych, do których z chęcią byśmy wracali jak najczęściej...

Do jakiego na przykład?

Choćby do "Pani Koch" Mirona Białoszewskiego.

Teatr, zdaniem wielu, to "trudny kawałek chleba". Wraz z mężem jednak zdecydowaliście się obrać taką właśnie drogę...

Teatr, to prawda - jest trudny, ale fascynujący! Nie tworzymy wyłącznie spektakli, jesteśmy instruktorami i staramy się uczyć teatru. Ten kontakt z drugim człowiekiem - przynajmniej dla mnie, w teatrze jest najważniejszy. I nie mam na myśli tylko kontaktu widza z aktorem, ale człowieka z człowiekiem w pracy, na placu czy na scenie. Ważne wtedy staje się to, czego możemy się od siebie nauczyć.

Rozmawiała Monika Nawrocka-Leśnik

  • Cykl "Dzieciaki na Piętrze"
  • Scena na Piętrze
  • spektakle: g. 15, bilety: 10 zł
  • warsztaty: g. 16, współny bilety na spektakl i warsztaty: 20 zł

Program

  • 19.09 - spektakl "Na Arce o Ósmej" Teatru Fuzja oraz warsztaty kulinarne "Pingwinkowe smakołyki"
  • 17.10 - spektakl "TUWIM Julek - PARA buch FRAZY w ruch" Teatru Małe Mi oraz warsztaty teatralne - "Rytm i ruch, czyli podróżowanie z Tuwimem"
  • 21.11 - premiera spektaklu "Szabadabada" Teatru Fuzja oraz warsztaty fotograficzne - "Portrety rodzinne"
  • 6.12 - spektakl "Odkrywcy" cz. II, czyli "Takich świąt jeszcze nie było" oraz warsztaty plastyczne - "Świąteczne porządki, czyli scrapbookingowe ozdoby świąteczne"