Kultura Poznań.pl

Opinie

opublikowano:

NIC SIĘ TU NIE DZIEJE. Żyj z całych sił

"Paryż na bosaka" belgijsko-kanadyjskiego duetu Abel i Gordon to ostatni tytuł, w którym wystąpiła zmarła w styczniu legenda francuskiego kina Emmanuelle Riva.

.
fot. materiały dystrybutora

Zasłynęła rolą Elle w filmie "Hiroszima moja miłość" Alaina Resnaisa z końca lat 50. Potem było jeszcze m.in. głośne studium umierania, czyli "Miłość" Michaela Hanekego. W tym filmie Riva zagrała rolę Anne, nauczycielki gry na fortepianie, która zmaga się z postępującą chorobą.

W galerii ról Emmanuelle Rivy powiesić możemy również portret Marthy, ekscentrycznej 88-latki, bohaterki najnowszej produkcji tandemu aktorów i reżyserów Dominique'a Abla i Fiony Gordon. Ich "Paryż na bosaka" to komedia nakręcona w charakterystycznym dla nich surrealistycznym stylu. Z jasnym przesłaniem i bajkową oprawą.

Martha to figlarna staruszka. Wiele lat temu opuściła malowniczą wioskę na północy Kanady, by zrealizować swoje marzenia w Paryżu. W chwili, gdy ją poznajemy, jest już jednak emerytowaną artystką wodewilową, której - ze względu na sędziwy wiek - grozi umieszczenie w domu opieki. Kobieta jednak na to się nie godzi, licząc na pomoc ze strony swojej siostrzenicy (w tej roli wspomniana Fiona Gordon). Ta po otrzymaniu wiadomości - choć wcześniej nie miała odwagi na podróż do Europy - rusza na ratunek ciotce. A jej pierwsza wyprawa do stolicy Francji staje się początkiem nowego życia, w którym swoje miejsce znajduje również kloszard Dom.

Dominique Abel i Fiona Gordon udowodnili, że nie ogranicza ich rzeczywistość. I być może właśnie dlatego w tak niebywały sposób potrafią ją opisać. Operując elementami pantomimy, tańca i (czasem wyświechtanymi) symbolami czarują widzów. Tak jak Paryż turystów, którzy są w nim pierwszy raz.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Nic Się Tu Nie Dzieje: "Paryż na bosaka"
  • reż. Dominique Abel, Fiona Gordon
  • Kino Pałacowe, CK Zamek
  • 7.08