Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Między imamem a plebanem

Ksiądz i imam wspólnie mówili o tym, co łączy chrześcijan i muzułmanów. Tym najważniejszym jest Bóg, czyli po arabsku - Allah. O nie zawsze łatwym dialogu międzyreligijnym dyskutowano w Galerii Miejskiej Arsenał w ramach projektu Salam na naszym fyrtlu.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Żeby móc ze sobą prowadzić dialog, trzeba najpierw się poznać. Dlatego uczestnicy spotkania I mam pytanie do księdza, czyli o dialogu między religiami wysłuchali wystąpień i dyskusji imama Youssefa Chadida i ojca Marcina Wrzosa. O tym jak według Koranu powinni być traktowani chrześcijanie opowiedział w swoim wystąpieniu imam. Przypomniał, że islam szanuje inne religie, a chrześcijaństwo szczególnie, bo zalicza je obok judaizmu do religii księgi. Padały cytaty z Koranu mówiące o tym wprost oraz przykłady wielkich postaci islamu, które wzywały do dobrych relacji z chrześcijaństwem. Imam przedstawił też elementy wspólne obu monoteistycznych religii, szczególnie postacie Jezusa i Maryi, a przede wszystkim samego Boga, który w islamie nazywany jest Allahem, bo w języku arabskim to słowo oznacza właśnie "Bóg". Przypominał też o obecności muzułmanów w Polsce. - Islam nie jest nową religią w Polsce. Minęło już kilkaset lat jak Tatarzy przybyli do Polski - mówił Youssef  Chadid.

Z kolei o. Marcin Wrzos przedstawił stosunek Kościoła katolickiego do islamu. Wspólny dialog szczególnie zintensyfikował się po Soborze Watykańskim II. - Sobór to był przewrót kopernikański, że wspólnie z Żydami i muzułmanami wierzymy w jednego miłosiernego Boga - tłumaczył ojciec Wrzos. Na drodze dialogu ważne są szczególnie dwa dokumenty: encyklika papieża Pawła VI Ecclesiam suam z 1964 roku, oraz deklaracja podpisana przez papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Azharu w Abu Zabi w tym roku. Ojciec Wrzos przypominał, że dialog z wszystkimi ludźmi to podstawa chrześcijaństwa, bo jest pochodną dialogu między Osobami Boskimi w Trójcy Świętej. Sam Jezus będąc na ziemi rozmawiał z wszystkimi - z poganami, Samarytanami, a nie tylko z Żydami. Duchowny przestrzegł: - Jeśli będziemy wchodzić w dialog z nienawiścią do drugiej osoby to on na pewno się nie uda. W przyjaznych relacjach na co dzień pomaga Kalendarz Trzech Religii wydany w Poznaniu w tym roku już po raz drugi.

Po prezentacjach z widowni padały pytania o zbawienie w islamie i w chrześcijaństwie. O  to, czy islam toleruje przejście z islamu do chrześcijaństwa i na odwrót. Poruszono też trudne sprawy jak nieprzychylne reakcje w Polsce wobec muzułmańskich uchodźców czy wrogie islamowi opinie wygłaszane przez niektórych księży. Padały też zdania o wrogości muzułmanów do chrześcijan, którzy przybyli w ostatnich latach do krajów Europy Zachodniej, ale także wobec Koptów w Egipcie. - Myślę, że kiedyś będzie taki czas, że wszyscy ludzie uznają dialog między religiami - powiedział w podsumowaniu spotkania imam Youssef Chadid.

Jan Gładysiak

  • spotkanie I mam pytanie do księdza, czyli o dialogu między religiami, z cyklu Salam na naszym fyrtlu
  • Galeria Miejska Arsenał
  • 5.06

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019