Matematyczna precyzja modulowania dźwięków

Frank Bretschneider to fundamentalna postać dla niemieckiej sceny elektronicznej. Jest jednym z założycieli Raster Noton - niemieckiego wydawnictwa cieszącego się wyjątkowym poważaniem i nieblednącą sławą. Powstało w 1996 roku na bazie Rastermusic i Noton.archiv. Pod jego skrzydłami ukazują się płyty takich artystów jak Mika Vainio, Wolfgang Voigt, Kangding Ray, Atom ™, Alva Noto, Diamond Version, Senking, Mokira, William Basinski, Ryoji Ikeda, Byetone czy Aoki Takamasa, współtworzących zbiór najważniejszych nazwisk eksperymentalnej elektroniki.
Bretschneider wydaje i nagrywa swoje płyty już od 30 lat, czerpiąc z muzyki eksperymentalnej. Jego koncepcyjne albumy charakteryzują się subtelnym, ale uważnym, matematycznie precyzyjnym podejściem do dźwięku, które z płyty na płytę ulega niespodziewanym modyfikacjom. Artysta śmiało porzuca wypracowane wcześniej wzorce i na kolejnych wydawnictwach proponuje odmienne koncepcje modulowania dźwięku. Jego muzyczne projekty rozszerza zazwyczaj specjalna oprawa wizualna, tworząca z warstwą audialną spójną całość i będąca dopełnieniem zaproponowanego przez Bretschneidera spojrzenia na dźwięk.
Tak będzie i tym razem. W Projekt Labie artysta zaprezentuje audiowizualny live act oparty głównie na materiale z albumu "Super.Trigger" wydanego w 2013 roku. To jeden z jego najbogatszych w dźwięki projektów, pełen skomplikowanych i połamanych struktur rytmicznych opartych na perkusyjnych samplach. Zaskakująco, "Super.Trigger" to również niemalże taneczna płyta, oferująca słuchaczowi dziką przyjemność, zarówno intelektualną jak i cielesną.
Na początku tego roku ukazał się nowy album Bretschneidera i podczas piątkowego występu można oczekiwać materiału z tej płyty. Zapewne artysta wplecie w swój live kilka nawiązań do tego projektu, ale ciężkość odbioru i ascetyczność najnowszego wydawnictwa sprawiają, że nie wpasowuje się on w przestrzeń klubową. "Sinn + Form" to minimalistyczny, chłodny, pozbawiony rozpoznawalnych struktur longplay, który odwołując się do korzeni muzyki eksperymentalnej, atakuje słuchacza pojedynczymi, nieznośnymi dźwiękami i niestandardowo skonstruowanymi, zdumiewającymi improwizacjami.
Oprócz headlinera w piątek będzie można usłyszeć również licznych reprezentantów poznańskiej sceny klubowej. Na głównej scenie: Goerserr, Topcat, De Narco, Feelaz, na barze: kolektyw Za Duszno - DJ Dwie Lewe Ręce, Polly Týkk, Suchy. Impreza rozpoczyna się o g. 23.
Zuza Kubiak
- Extension & Za duszno pres. FRANK BRETSCHNEIDER (Raster-Noton/Berlin)
- Projekt Lab
- 20.02, start o g. 23
- bilety 15/20 zł w dniu imprezy