Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Królowa ladino zaśpiewa w Poznaniu!

Niekwestionowana gwiazda muzyki świata, rewelacyjnie interpretująca pieśni sefardyjskie, ale sięgająca też m.in. po tango czy flamenco: słynna izraelska pieśniarka Yasmin Levy 10 kwietnia zaśpiewa w Poznaniu.

.
fot. Ali Taskirian

"Dorastałam wśród mnóstwa różnych stylów muzycznych, smaków, zapachów, potraw - z całego świata! Miałam szczęście, że urodziłam się w Jerozolimie. Dzisiaj, kiedy komponuję czy śpiewam, nie myślę, skąd się to bierze. Robię to, co czuję. Taka jestem. Ale wszystko zawdzięczam temu miastu" - mówiła przed kilkoma miesiącami w rozmowie dla programu drugiego Polskiego Radia. W listopadzie ubiegłego roku artystka dała, transmitowany na żywo, specjalny koncert z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej. Został on znakomicie przyjęty przez słuchaczy. Już na początku kwietnia poznańska publiczność będzie miała okazję, by posłuchać jej charakterystycznego głosu i niepowtarzalnego śpiewania, pełnego dramatyzmu i emocji.

Yasmin Levy urodziła się w starej dzielnicy Jerozolimy, Baka, jako córka Ytzhaka Levy'ego, słynnego badacza języka ladino i tradycji kultury sefardyjskiej - diaspory Żydów hiszpańskich. Jego twórcze poszukiwania stały się inspiracją dla powstania debiutanckiej płyty pieśniarki "Romance & Yasmin". Artystka od dzieciństwa interesowała się muzyką. Przełomowym momentem dla jej kariery był występ na targach Womex w 2002 roku. Dwa lata później ukazał się wspomniany debiutancki album, który dał Levy m.in. nominacje do prestiżowych nagród, przyznawanych przez magazyn fRoots,  BBC 3 Radio czy do World Music Awards. Znaczący podtytuł - "Ladino & Flamenco" - pojawił się na okładce kolejnej płyty: "La Judería". Sygnalizował poszukiwanie inspiracji w różnych tradycjach. Wydany w 2007 roku krążek  "Mano Suave" przyniósł jeden z największych hitów Yasmin Levy - porywającą interpretację pieśni  "Adio Kerida". Wielkimi artystycznymi sukcesami były też inne płyty: "Libertad" z 2012 roku i o dwa lata późniejsza "Tango". Dziś pieśniarka bezpretensjonalnie i zachwycająco łączy w swojej twórczości elementy wielu różnych stylów i kultur, choć podstawowym źródłem natchnienia pozostaje dla niej wciąż tradycja sefardyjska.

tj

  • Yasmin Levy
  • 10.04, g. 20
  • Sala Ziemi, MTP
  • bilety: 109-189 zł (na www.eventim.pl oraz we wszystkich salonach Empik i Media Markt w całym kraju)