Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Świeże i kultowe

Która to już odsłona? Męskie Granie na stałe wpisało się do kalendarza letnich wydarzeń muzycznych. Tak jak w ubiegłym roku, trasa koncertowa rozpocznie się w Poznaniu, by trwać przez całe wakacje - aż do sierpniowego finału w Żywcu.

. - grafika artykułu
Katarzyna Nosowska, fot. T. Nowak

Koncerty Męskiego Grania rozbrzmiewają już... ósmy rok. Od tego czasu na scenie pojawiły się dziesiątki gwiazd i poszukujących muzyków. Były setki występów z oryginalnymi, twórczymi aranżacjami. Jak będzie w tym roku? Tegoroczną trasę promuje utwór Nieboskłon w wykonaniu Orkiestry Męskiego Grania. Charakterystyczny riff, silne wokale, rockowa energia - przepis na przebój sprawdził się także w tym roku, choć trudno nie mieć wrażenia, że żaden hymn Męskiego Grania nie odniesie takiego sukcesu jak Wszyscy muzycy to wojownicy, towarzyszący pierwszej edycji trasy.

Monika Brodka, Piotr Rogucki i Ørganek w refrenie hymnu Męskiego Grania 2017 śpiewają: "Niech krzyczą, biją w dzwon (...) Idziemy prosto". Jak śpiewają - tak robią. Tegoroczna formuła trasy konsekwentnie realizuje założenia jej poprzednich edycji. Jest więc w niej miejsce na wolność twórczą i ciągłe poszukiwanie - nowych brzmień i nowych twarzy polskiej muzyki. A te pojawią się na dwóch scenach: Scenie Głównej i "Scenie Ż", na której zaprezentują się debiutujący twórcy.

Na scenie poznańskiego Męskiego Grania pojawią się między innymi: Ørganek, zespół Hey, Xxanaxx i PRO8L3M. Wyjątkowym występem będzie koncert Obywatel GC 2.0. Ten "Koncert - Projekt Specjalny", jak określają go organizatorzy, stanie się muzycznym hołdem złożonym Grzegorzowi Ciechowskiemu. Wokaliści: Mela Koteluk, Piotr Rogucki, Błażej Król oraz Skubas zaśpiewają więc utwory z albumu Tak! Tak! zaaranżowane przez Andrzeja Smolika. Tak! Tak! to album wyjątkowy i kultowy: to właśnie z niego pochodzą utwory takie jak Tak... tak... to ja czy Nie pytaj o Polskę.

Zaskoczeniem i nie lada gratką dla części audytorium będzie na pewno wspólny występ Adama Nergala Darskiego (lidera zespołu Behemoth) i Johna Portera pod wspólnym szyldem Me And That Man. "Projekt Me And That to dwóch samotnych facetów (...) którzy nagle poznają się i podają sobie ręce" - mówi o projekcie Porter. Muzyka, którą serwują artyści, to pogranicze country, folku i rocka - gatunków w ostatnim czasie zapomnianych i zakurzonych, przypominających o dawno minionych czasach.

Fani świeżych brzmień i młodej twórczości odnajdą się także na "Scenie Ż". Tam podczas poznańskiej edycji Męskiego Grania wystąpią Piotr Zioła, Daria Zawiałow, duet Bisz i Radex, zespół Ryba and The Witches oraz Duit. Uwagę zwrócić należy szczególnie na tego ostatniego: Duit to bowiem nikt inny jak Piotr Krygier, działający w ramach projektów Niewidzialna Nerka czy Heartbreakhes & Promises 1 oraz 2. Twórca działa na scenie od jakiegoś czasu: udało mu się współpracować z Dawidem Podsiadło, raperem Sokołem oraz Jessem Boykinsem III. Elektronika z domieszką alternatywnego r&b w wydaniu artysty charakteryzuje się ciepłym, naturalnym brzmieniem.

Aleksandra Skowrońska

  • Męskie Granie
  • 8.07, od g. 17
  • park Cytadela
  • bilety od 99 zł