Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Raz Dwa Trzy... dwadzieścia pięć

Czy trzeba specjalnie zapraszać na ten koncert? Dziedziniec Zamkowy zapewne zapełni się (tak jak zazwyczaj szybko zapełniają się sale, w których występują) licznymi wielbicielami. Zespół Raz Dwa Trzy zagra w Poznaniu już w najbliższy piątek.  

. - grafika artykułu
Fot. materiały prasowe

Ćwierć wieku. Wierzyć się nie chce, ale tyle właśnie działa na polskiej scenie muzycznej grupa Raz Dwa Trzy, będąca jednym z jej fenomenów. Dlaczego fenomenów? Dlatego, że jest jedną z niewielu, która proponując w dzisiejszych czasach ambitną muzykę, ambitną piosenkę, odnosi wielkie sukcesy. Albo odwrotnie rzecz ujmując: dlatego, że mimo wielkiej popularności wciąż potrafi iść własną drogą, omijając liczne mielizny polskiego szołbiznesu.

Za to należy się Adamowi Nowakowi i jego kolegom szacunek. Za to, że nagrywają nie wtedy, kiedy doradza wytwórnia, a kiedy mają coś ważnego do powiedzenia. Za tych kilka świetnych płyt, a na nich tyle pięknych piosenek. Za to, że nie bali się i nie wstydzili sięgnąć po piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego i wielu z nich dali nowe życie.

Przypomnijmy, że artyści zaczynali na scenie muzyki studenckiej, w ich oryginalnym, własnym języku znalazły się elementy rocka, folku, ambitnej piosenki - takiej, w której poetyckie myślenie nie przeszkadza w odrobinę zdystansowanym spojrzeniu na świat.

Raz Dwa Trzy powstało, jak utrzymuje jego lider, 31 lutego 1990 roku na korytarzu jednego z zielonogórskich akademików. Warto przy okazji pamiętać, że sam Adam Nowak pochodzi z Poznania (choć zespół założył w Zielonej Górze, a od kilkunastu lat  mieszka pod Toruniem). Niezależnie od mitycznej zgoła daty rozpoczęcia działalności, dalszy ciąg był bardzo konkretny i niemal natychmiastowy. W tym samym roku kiedy zespół powstał, jury festiwalu piosenki studenckiej pod przewodnictwem Jacka Kaczmarskiego przyznało mu główną nagrodę. Innym stemplem pieczętującym klasę zespołu był entuzjastyczny wpis na okładce albumu "To ja" uczyniony przez Wojciecha Waglewskiego. Lider Voo Voo był później też producentem kolejnych krążków zespołu.

Adam Nowak szybko zyskał szacunek i uznanie nie tylko szerokiego grona słuchaczy, ale też recenzentów i kolegów z branży. Łączył w swej twórczości muzykalność, inteligencję i błyskotliwość ze zdrowym dystansem - do świata i siebie samego. Pisane przez niego piosenki stawały się przebojami - "W wielkim mieście", "Talerzyk", "Nikt nikogo (i tak warto żyć)", "Czarna Inez", "Trudno nie wierzyć w nic", ale przecież nie o tani komercyjny sukces chodzi w jego twórczości. Chodzi o mądrą opowieść otuloną w nieoczywistą formę piosenkową - a od tego jest specjalistą. Jakby tego było mało, ten wybitny twórca piosenek okazał się rewelacyjnym interpretatorem cudzych utworów. I tak oto, odkładając na bok własną twórczość, przedstawił w poprzedniej dekadzie wraz z zespołem błyskotliwe płyty "Czy te oczy mogą kłamać" (z piosenkami Agnieszki Osieckiej) oraz "Młynarski".

Ostatnim  autorskim dokonaniem zespołu jest piękny, liryczny album "SkąDokąd" wydany już przed pięcioma laty (to z niego pochodziły notowane na listach przebojów piosenki "Już", "Dalej niż sięga myśl" czy "Zgodnie z planem"). Kiedy pojawi się jego następca? Nie wiadomo. Nie tylko dlatego, że zespół nagrywa nowe krążki dopiero wtedy, kiedy czuje potrzebę. Także dlatego, że lider jest w tej chwili równolegle zaangażowany w swój drugi zespół / projekt Adam Nowak Acoustic Amigos (współtworzony m.in. przez Karima Martusewicza z Voo Voo). Ponoć płyty tej ostatniej formacji możemy się spodziewać jeszcze w tym roku. Póki co jednak ucieszmy się z koncertu Raz Dwa Trzy, bo każdy ich występ  godny jest największej uwagi.

Aktualny skład zespołu tworzą: Adam Nowak - gitara akustyczna i elektryczna, śpiew; Grzegorz Szwałek - instrumenty klawiszowe, akordeon; Jacek Olejarz - perkusja; Jarosław Treliński - gitara elektryczna, akustyczna; Mirek Kowalik - gitara basowa, kontrabas oraz  gościnnie Tadeusz Kulas - trąbka.

Tomasz Janas

  • Koncert Raz Dwa Trzy
  • Dziedziniec Zamkowy
  • 29.05,  godz. 20
  • bilety: 40/50 zł