Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Przy fortepianie człowiek renesansu

Filharmonia Poznańska kolejny raz proponuje koncert z niezwykle interesującym programem. Jednak to, co intryguje najbardziej w piątkowych "Powrotach", to obecność Stephena Hougha. Pisarz, malarz, bloger i pedagog jako solista wieczoru? Wszystko jest możliwe, bo ten artysta jest człowiekiem renesansu.

. - grafika artykułu
Stephen Hough. Fot. Courtesy Photo/materiały prasowe

Stephen Hough pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jego nazwisko znalazło się na Liście Współczesnych Erudytów magazynu "The Economist" i "Intelligent Life". Jego wkład we współczesną kulturę został wyróżniony również prestiżową nagrodą Towarzystwa MacArthur. Jakby tego było mało, Hough uznawany jest za jednego z najważniejszych pianistów swojego pokolenia. Do jego muzycznych osiągnięć możemy zaliczyć m.in.: ponad 50 płyt, koncerty w najbardziej znaczących salach koncertowych przy boku najlepszych orkiestr europejskich i amerykańskich.

Podczas piątkowego wieczoru w Auli UAM, Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Andrzej Borejko. Uważany za jednego z najbardziej fascynujących dyrygentów Europy Wschodniej, w ostatnim czasie zdobył uznanie, prowadząc światowe prawykonanie "IV Symofnii" Henryka Mikołaja Góreckiego. Artysta znany jest z popularyzacji mniej znanych współczesnych dzieł kompozytorów. 5 lutego w Poznaniu zmierzy się z repertuarem romantycznym.

Pierwszym utworem, jaki usłyszymy tego wieczoru będzie "Koncert fortepianowy g-moll" op. 33 Antonina Dvořáka. Muzyka kompozytora, zaliczanego do czeskiej szkoły narodowej, cechuje zarówno nawiązywanie do klasyczno-romantycznych wzorców, jak i czerpanie z muzyki słowiańskiego folkloru. Trzyczęściowy "Koncert fortepianowy" wyróżnia  symfoniczne brzmienie. To utwór, w którym orkiestra i fortepian nie rywalizują ze sobą, a raczej współtworzą wspólne brzmienie. Krytyk muzyczny, Harold Schonberg, trafnie nazwał dzieło "interesującym koncertem fortepianowym bez partii solowej". Drugim utworem będzie "IV Symfonia Es-dur" Antona Brucknera, zwana też "Romantyczną". Z Czech przeniesiemy się do Niemiec, a symfoniczne brzmienie pierwszej części wieczoru jeszcze się wzmoży. "IV Symfonia" to dzieło monumentalne. Nadany przez kompozytora podtytuł "Romantyczna" oraz słowny program do utworu, nakierowuje  wyobraźnię słuchacza na obrazy średniowiecznych miast, polowań czy biesiad.

Aleksandra Bliźniuk

  • Koncert "Powroty": Stephen Hough - fortepian, Andrzej Borejko - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • Aula UAM
  • 5.02, g. 19
  • bilety: 15-50 zł