Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Pod kobiecą batutą

Jeśli komuś brakuje pomysłu na spędzenie Dnia Kobiet, powinien rozważyć pójście na koncert orkiestry, którą od lat rządzą kobiety. Chociaż 11 marca nie zabrzmi utwór żadnej kompozytorki, to właśnie ten koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus dedykowany jest nam - kobietom.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Agnieszka Duczmal znalazła swoje miejsce w męskim, dyrygenckim świecie i od lat nikt nie kwestionuje jej pozycji w nim. Ambitna, wrażliwa, zdolna, już od 50 lat prowadzi orkiestrę, będącą wizytówką Poznania. Klasa tego zespołu znana jest na arenie międzynarodowej, a nazwisko Duczmal kojarzy się z doskonałymi interpretacjami, uporem i konsekwencją. Te cechy sprawiły, że artystka ta jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Jeśli więc Dzień Kobiet ma służyć także przypomnieniu o otaczających nas silnych i zdolnych kobietach - niedzielny koncert może być ku temu doskonałą okazją.

W roli gości wystąpi rodzinny duet: Krzysztof i Jakub Jakowicz. Krzysztof Jakowicz obecnie wykłada na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wciąż  jednak aktywnie koncertuje. Występował w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu. Jakub Jakowicz od dziecka chłonął artystyczną atmosferę, nic więc dziwnego, że poszedł w ślady ojca. Szybko okrzyknięto go wirtuozem skrzypiec. Ostatni uczeń wspaniałego skrzypka Tadeusza Wrońskiego grał już ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami.

Do grona wykonawców zaproszona została także młoda, niezwykle utalentowana skrzypaczka Inés Issel Burzyńska, laureatka wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych.

Podczas koncertu usłyszymy cztery utwory. St. Paul's Suite Gustawa Holsta została napisana na cześć szkoły, która ofiarowała kompozytorowi dźwiękoszczelne miejsce do pracy. Następna w kolejności będzie romantyczna z ducha Introdukcja i rondo capriccioso op. 28 Camille Saint-Saënsa w aranżacji Agnieszki Duczmal. Przedostatnie dzieło, które zabrzmi tego wieczoru to utwór współczesnego kompozytora, Sławomira Czarneckiego. Concerto "Liliowe" na dwoje skrzypiec i smyczki op. 41 powstało w 2002 roku na specjalne życzenie Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów. W utworze tym wyraźnie słyszalne są inspiracje ludowe. Ostatnim dziełem będzie Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego, utwór, w którym bogactwo brzmienia orkiestry smyczkowej objawia się w najpełniejszej krasie.

Aleksandra Bliźniuk

  • Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus oraz soliści: Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Inés Issel Burzyńska
  • Aula UAM
  • 11.03, g. 18
  • bilety: 30-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018