Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Nie utknąć za laptopami

Poznański duet, który podbił polską scenę muzyki electro-pop, w najbliższą sobotę wystąpi w rodzinnym mieście. Koncert Rebeki w ramach cyklu Miejskie Granie odbędzie się w parku przy Starym Browarze. 

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Historia zespołu Rebeka rozpoczęła się jak wiele innych - do grupy założonej przez utalentowaną wokalistkę Iwonę Skwarek po czasie dołączył instrumentalista Bartosz Szczęsny z wizją własnego, oryginalnego brzmienia. Emocjonalnemu wokalowi towarzyszy od tego czasu głębokie, choć chłodne brzmienie syntezatorów i syntetycznej perkusji. Choć może to brzmieć wtórnie, to przyjęta przez zespół koncepcja sprawdza się od wielu lat, pozwalając zdobywać fanów także poza granicami kraju. Założony niemal dziesięć lat temu w Poznaniu zespół dziś jest jedną z ikon polskiej muzyki electro-pop.

Kariera grupy nabrała rozpędu po 2012 roku - wtedy też ukazały się pierwsze wydawnictwa grupy. "Fail" i "Stars" zauroczyły fanów gatunku. Co ważne, utwory z pierwszych płyt i EP-ek do dziś nie straciły świeżości, co nie zdarza się często w przypadku muzyki elektronicznej. Sam zespół także postrzegany jest jako wyjątkowa grupa wykonująca electro - energiczna i świetnie sprawdzająca się podczas występów na żywo. W jednym z wywiadów Bartosz Szczęsny wspomniał, że założeniem od początku było "nie utknięcie za laptopami". "Kiedy muzyk elektroniczny pojawia się na scenie ze swym sprzętem, to zazwyczaj stoi nieruchomo i nie wiadomo, czy gra, czy może sprawdza pocztę albo siedzi na Facebooku" - żartował muzyk.

Założenie udało się zrealizować w stu procentach. O Rebece można powiedzieć wiele, nikt jednak nie ma wątpliwości, że to jedna z najbardziej żywiołowych grup muzycznych. Energii scenicznej towarzyszył niegdyś fantazyjny sceniczny wizerunek. Mocny, kolorowy makijaż, którego nie powstydziłby się David Bowie, z biegiem czasu ustąpił jednak pod wpływem dążenia do prostoty i minimalizmu. "Nakładałam na twarz ostry makijaż niczym indiańscy wojownicy wojenne barwy, trochę się w ten sposób ukrywając za nim. Ostatnio uznałam jednak, że nie mam już powodu tego robić - bo nie chcę się zasłaniać przed widzami ani stroić w dodatkowe piórka. Wystarczy mi to, kim jesteśmy naprawdę" - wyznała w jednym z wywiadów Iwona Skwarek. Za deklaracją idą także czyny - w teledyskach towarzyszących utworom choćby z albumu "Melancholia" z 2013 roku ujrzeć można nostalgiczne, naturalne krajobrazy, którym towarzyszy powolny ruch kamery.

Sama melancholia na stałe wpisuje się w charakter twórczości zespołu. To właśnie wyróżnia Rebekę spośród innych wykonawców electro-popu: kombinacja słowiańskiej liryczności i tanecznej energii odpowiadać ma melancholii i chęci do zabawy, które według Bartosza Szczęsnego charakteryzować mają Polaków. Ciemną stronę słowiańskiej natury można odnaleźć w najnowszym wydawnictwie Rebeki. Album "Davos" z 2016 roku to album "naj": najmroczniejszy, najsmutniejszy i najbardziej refleksyjny spośród wszystkich dotychczasowych. Dominującym tematem płyty są trudności towarzyszące relacjom międzyludzkim, niewygodne sytuacje i - często sprzeczne - emocje z nimi związane.

Aleksandra Skowrońska

  • Miejskie Granie: Rebeka
  • 12.08, g. 20
  • Park przy Starym Browarze
  • wstęp wolny