Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Młodzi w Filharmonii

Filharmonia Poznańska sezon artystyczny rozpocznie koncertem dyplomantów Akademii Muzycznej. Usłyszymy najzdolniejszych absolwentów uczelni: instrumentalistów, dyrygentów, a także kompozytora.

. - grafika artykułu
Weronika Strugała, fot. materiały prasowe

Théo Ranganathan rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku sześciu lat w szkole muzycznej w Tours we Francji. Od tamtej pory zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych konkursach pianistycznych. Zanim przyjechał do Poznania, by pobierać lekcje u prof. Alicji Kledzik, uczył się m.in. u Williama Bensimhona, Alaina Villarda czy Marie-Paule Siruguet. Podczas koncertu wykona II koncert fortepianowy A-dur Ferenca Liszta, dzieło nad wyraz liryczne, o nieszablonowej budowie formalnej.

Drugą instrumentalistką, która wystąpi tego dnia, będzie wiolonczelistka Weronika Strugała z klasy prof. Macieja Mazurka. Artystka naukę gry rozpoczęła w wieku 7 lat. Jest laureatką licznych konkursów wiolonczelowych, zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Występowała m.in. w Bułgarii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, czy na Tajwanie. Podczas piątkowego koncertu, Strugała wykona bodaj najpiękniejszy koncert, jaki został napisany na wiolonczelę. Koncert wiolonczelowy h-moll Antonína Dvořáka. Utwór ten kompozytor napisał u schyłku życia i stanowi on spojrzenie na cały jego dorobek twórczy. W utworze słyszymy cytaty z oper, pieśni, a także słynnej IX Symfonii. Brahms miał powiedzieć o tym utworze: "Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert!".

Piątkowy koncert w całości należeć będzie do studentów i dyplomantów. Utwory zinterpretują nie tylko instrumentaliści z II wydziału, ale także młodzi adepci dyrygentury. Jarosław Szemet z klasy prof. Warcisława Kunca jest osobą wielu talentów. Prócz dyrygentury, udziela się także jako pianista i śpiewak. Swoją pierwszą orkiestrę założył w wieku 13 lat, dziś stoi na czele zespołu Musique Moderne. Drugim dyrygentem tego wieczoru będzie Łukasz Ksobiraj z klasy prof. Jerzego Koska.

Dopełnieniem prezentacji talentów wywodzących się z Akademii Muzycznej będzie utwór Andrzeja Koniecznego, dyplomanta klasy prof. Zbigniewa Kozuba. Usłyszymy jego kompozycję 88aa11 na orkiestrę symfoniczną.

Aleksandra Bliźniuk

  • Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej
  • 15.09, g. 19
  • Aula UAM