Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jazzujący folk

Marek Konarski & Folk (s) to projekt stworzony z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Choć takich formacji pojawiło się w ostatnim czasie mnóstwo, to jednak zespół Konarskiego wyróżnia się tu świeżym spojrzeniem na zmiany, które dokonały się w ciągu tych stu lat. Świat się zglobalizował, to co amerykańskie, stało się i polskie. Na przykład jazz. Ten inspirowany polską muzyką ludową i klasyczną będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę w klubie Blue Note podczas koncertu z cyklu Nowi Mistrzowie.

. - grafika artykułu
Marek Konarski, fot. materiały prasowe

Pomysł na stworzenie tego zespołu zrodził się w Kopenhadze. Choć mamy tu do czynienia z instrumentarium jazzowym, na warsztat brane są "nasze" słowiańskie utwory. Zespół wykonuje bowiem w większości utwory lidera, inspirowane polską muzyką tradycyjną. Co wspólnego ma jazz z muzyką ludową? Na to pytanie nie trudno znaleźć odpowiedź, gdyż jest to po prostu swoistego rodzaju trans improwizacji, a przede wszystkim znakomite połączenie kultury amerykańskiej i słowiańskiej. W skład kwintetu, który zaprezentuje się w najbliższą sobotę, wchodzą znakomici polscy muzycy, którzy mieszkają poza granicami Polski: Marek Konarski (saksofon), Artur Tuźnik (fortepian), Mariusz Praśniewski (kontrabas), Kuba Gudz (perkusja).

Marek Konarski także jest "nasz", ponieważ urodził się na Wielkopolsce. Jest nie tylko kompozytorem, lecz również saksofonistą tenorowym, a przede wszystkim utalentowanym młodym muzykiem, posiadającym na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Konarski jest m.in. zdobywcą nagrody Muzyka Roku 2015 duńskiej wyspy Fyn, zwycięzcą konkursu na jazzowy debiut fonograficzny 2012, laureatem Blue Note Poznań Competition 2016 czy Tarnów Jazz Contest 2016. To również absolwent Syddansk Musik Konservatorium w Danii, jak i Sibelius Academy w Finlandii. Współpracuje z takimi muzykami jak Jerry Bergonzi, Anders Mogensen, Carl Winter, Johnny Aman, Richard Anderson, Kenneth Dahl Knudsen czy Tim Hagans. To, co charakteryzuje jego brzmienie, to ciepła i głęboka barwa, a także niezwykła wrażliwość muzyczna, która wykracza poza gatunek muzyki jazzowej. Jego improwizacje inspirowane są bowiem muzyką skandynawską, polską muzyką ludową, a nawet be-bopem.

Koncert formacji Marka Konarskiego & Folk (s) poprzedzony zostanie warsztatami dla młodych muzyków, w których udział jest bezpłatny. O przyjęciu na zajęcia decyduje jednak kolejność zgłoszeń przesłanych drogą mailową na adres klubu Blue Note (klub@bluenote.poznan.pl). O g. 20 rozpocznie się koncert wraz z uczestnikami warsztatów. Po koncercie klub Blue Note zaprasza wszystkich chętnych na jam session. Czy i tam usłyszeć będzie można dialog pomiędzy muzyką jazzową a ludową? Przekonamy się o tym już w najbliższą sobotę. 

Katarzyna Nowicka

  • Marek Konarski & Folk (s)
  • Blue Note
  • 10.11, g. 18 - warsztaty dla młodych muzyków (wstęp wolny) oraz g. 20 - koncert zespołu (bilety: 15 i 35 zł), po koncercie jam session (wstęp wolny)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018