Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jazz po...

Ich twórczość to wyrafinowana i przebojowo brzmiąca mieszanka elementów jazzu, rocka, post-rocka, muzyki ilustracyjnej. Jazzpospolita zagra w czwartek w Meskalinie.

. - grafika artykułu
Fot. materiały prasowe

Kilka tygodni po ukazaniu się najnowszej, znakomitej płyty "Jazzpo!" członkowie Jazzpospolitej przybywają do Poznania, by promować to znakomite dzieło. Nie są tu wykonawcami nieznanymi, bo przecież właśnie w Meskalinie występowali już wielokrotnie. Mają tu grono oddanych wielbicieli, które to grono po każdym z koncertów rośnie. Zapewne nie inaczej będzie i tym razem.

Dojrzałość

O najnowszej płycie pisaliśmy: "fani czystości gatunkowej mają problem, bo to nie jazz, ale też nie rock. To finezyjna, instrumentalna, improwizowana  muzyka, która wymyka się szufladkom: przyjemna i pełna jasnych barw, a bardzo niebanalna. Jeśli w recenzjach jako drogowskazy do twórczości kwartetu pojawiają się skojarzenia z tak fantastycznymi grupami jak Tortoise czy Jagga Jazzist, albo z niezapomnianym polskim zespołem Robotobibok, to mogą być odczytane tylko jako komplementy dla Jazzpospolitej. Zespół potrafi udźwignąć to brzemię i przedstawić materiał bezpretensjonalny, zarazem pełen energii i wybornych kompozycji". Krążek "Jazzpo!" jest bowiem najdojrzalszym i najbardziej przemyślanym wydawnictwem w dyskografii zespołu.

Walory

Jazzpospolita powstała przed sześcioma laty w Warszawie. Po pierwszych nagraniach recenzenci wskazywali na jej stylistyczną czy estetyczną bliskość do innej młodej grupy Contemporary Noise Quintet / Sextet. Podkreślano walory ilustracyjne ich muzyki oraz brzmienie - jasne, przyjazne dla słuchacza, a przy tym czerpanie pełnymi garściami z estetyki jazzowej (stąd też niemałe umiejętności improwizatorskie), niemal rockową energię i dynamikę. Do tego wszystkiego wreszcie także świadomość  nowoczesnych nurtów muzyki elektronicznej, których echo pobrzmiewa gdzieś w dalekim tle. Oryginalność i atrakcyjność brzmienia zespołu sprawiała, że jego muzyka trafiała - i nadal trafia - do bardzo różnej publiczności.

Fonografia

Głośnym fonograficznym debiutem zespołu była płyta "Almost Splendid" z 2010 roku. To dzięki niej zespół znalazł własne, odrębne miejsce na polskiej scenie muzycznej. Dzięki niej został dostrzeżony przez dziennikarzy i słuchaczy. Pozycję grupy umocnił o dwa lata późniejszy album "Impulse". Dyskografię dopełniło wydawnictwo "RePolished Jazz" zawierające remiksy wcześniejszych nagrań oraz wznowienie debiutanckiej  epki. W tym roku wiosną ukazał się też znakomity solowy, autorski album gitarzysty Michała Przerwy-Tetmajera "Doktor filozofii". Zawierał muzykę bardzo odmienną  od dokonań jego "macierzystej" formacji.

Aktualny skład Jazzpospolitej tworzą: Stefan Nowakowski - kontrabas, gitara basowa, Wojtek Oleksiak - perkusja, perkusjonalia, Michał Przerwa-Tetmajer - gitara elektryczna oraz Michał Załęski - instrumenty klawiszowe.

Tomasz Janas

  • Jazzpospolita
  • Meskalina
  • 27.11, g. 19
  • bilety: 15 zł przedsprzedaż, 25 zł w dniu koncertu