Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Gitara, mandolina, harfa. Przed nami siódma Akademia Gitary

Izraelski mandolinista Avi Avital, mistrz flamenco Vicente Amigo oraz słynna harfistka Arianna Savall - to największe gwiazdy tegorocznego festiwalu Akademia Gitary, który potrwa od połowy sierpnia do początku września. ważnym punktem programu będzie też zbiorowe wykonanie słynnego hitu The Passenger z repertuaru Iggy'ego Popa.

. - grafika artykułu
Łukasz Kuropaczewski, fot. materiały organizatorów

- Wszy­scy najwięksi gitarzyści klasyczni już u nas zagrali: Pepe Romero, David Russell, Los Ange­les Guitar Quartet, Manuel Barrueco - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Kuropa­czewski. Dlatego tym razem gitarową gwiazdą imprezy będzie nie muzyk klasyczny, a bodaj najsłynniejszy dziś wirtuoz flamenco - Vicente Amigo. Ten zjawiskowy artysta zagra 23 sierpnia w Auli UAM.

Amigo uważany jest za bodaj najważniejszego sukcesora zmarłego w lutym tego roku Paco de Lucii. Karierę zaczynał w wieku ośmiu lat, a potem przez długi czas terminował u boku największych tuzów gatunku. Na początku lat 90. stanął na scenie podczas festiwalu Legendy Gitary w Sewilli u boku kilku rockowych gigan­tów. Wtedy też nagrał swoją debiutancką płytę De Mi Corazon al Aire. Pat Metheny nazwał go wów­czas "największym artystą hiszpańskiej gitary", a magazyn Guitar Player przyznał mu miano najlepszego w świecie gitarzysty flamenco.

Amigo mówi: "Uważam, że flamenco jest dla dorosłych, nie dla dzieci czy ludzi młodych. Aby zrozumieć flamenco, potrzeba dojrzałości. Możesz grać na gitarze jako dziecko, możesz nauczyć się techniki. Ale esencja flamenco to coś, co wymaga dojrzałości". Sam wytrwale i porywająco buduje własny język muzyczny. Swą najnowszą, ubiegłoroczną płytę Tierra, nagrywał w Wielkiej Brytanii z tamtejszym producentem i cenionymi muzykami z kręgu folku i rocka.

Duet niecodzienny

Nie mniej emocji czeka nas jednak już podczas oficjalnej inauguracji festiwalu. 16 sierpnia w Gnieźnie oraz dzień później w poznańskiej Auli UAM zagrają wspólnie Avi Avital i Łukasz Kuropaczewski. Wieczory te zapowiadają się sensacyjnie nie tylko dlatego, że artyści zagrają w duecie, ale i z tej przyczyny, że przedstawią kompozycję specjalnie dla nich napisaną przez cenionego włoskiego kompozytora Angela Gilardina. Przypomnijmy, że Avi Avital to świa­towej sławy mandolinista. W 2010 roku uzyskał nominację do nagrody Grammy dla najlepszego solowego instrumentalisty. Na debiutanckiej płycie Bach, wydanej przed dwoma laty przez prestiżową wytwórnię Deutsche Grammo­phon, umieścił autorskie opracowania koncer­tów na klawesyn i smyczki oraz sonaty fletowej Jana Sebastiana Bacha. W tym roku ukazała się druga płyta Avitala Between Worlds.

Koncert w prezencie

Nie mniej istotną osobą jest tu sam kompozytor, przed laty świetny gitarzysta. Angelo Gilardino na wiadomość, że Kuropaczewski i Avital chcą wykonać jedną z jego starszych kompozycji na gitarę i mandolinę, powiedział, że jest ona zbyt prosta i niegodna tak znakomitych interpreta­torów. Zaproponował napisanie nowego utworu z myślą o tych dwóch instrumentalistach. Kiedy wyrazili oni obawę o to, ile będzie kosztowała kompozycja, Gilardino poinformował, że poda­ruje im ją w prezencie. Tak, w wielkim skrócie, wygląda historia Jerusalem Concerto, którego prawykonanie usłyszymy podczas festiwalu, a o którym sam autor mówi, że "jest marzeniem o pokoju i harmonii".

Kuropaczewski

No i trzeci bohater Koncertów Inauguracyj­nych: Łukasz Kuropaczewski. Gilardino okre­śla go jako najlepszego dziś gitarzystę na scenie muzyki klasycznej. Niewątpliwie to wybitna postać, charyzmatyczny muzyk, nie tylko rewe­lacyjny w sensie umiejętności technicznych, ale też pełen emocji i pozytywnej energii, wraż­liwy interpretator. Na koncie ma kilka świet­nych płyt, m.in. z kompozycjami Tansmana, Lutosławskiego, de Falli, Vivaldiego. Ostatni z jego dotychczasowych krążków przyniósł m.in. utwory Brittena oraz koncert skompo­nowany specjalnie dla niego przez Krzysztofa Meyera. Podczas Koncertów Inauguracyjnych solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu prowadzona przez Michała Klauzę.

W trakcie tegorocznego festiwalu Kuropaczewski występować będzie także wspólnie z zespołem Emanatins Quartet oraz, podczas specjalnego koncertu, z litewskim chórem chłopięcym Azuoliukas.

Kolejną z gwiazd festiwalu jest Arianna Savall - córka dwojga wybitnych interpretatorów muzyki dawnej Jordiego Savalla i Montserrat Figueras. Jej występ czeka nas jednak dopiero we wrześniu.

Wielkopolska gitarowa

Festiwal to jednak również, jak zawsze, kilkadzie­siąt innych koncertów w wielu miastach i mia­steczkach Wielkopolski: od wspomnianego już Gniezna i Jarocina, poprzez Krotoszyn, Wągro­wiec, Szamotuły, Nowy Tomyśl, po Kamionną, Mniszki koło Międzychodu, Lubiń, Gołuchów. Poznańskie koncerty odbywać się będą nie tylko w Auli UAM, ale także w takich miejscach jak Sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Woj­ciecha (już 10 sierpnia odbędzie się tu pierwszy koncert, podczas którego zagra błyskotliwe żeń­skie Beijing Guitar Duo), dziedziniec Muzeum Archeologicznego, kościół Ojców Dominika­nów, ale również KontenerArt.

Poza wymienionymi już artystami wśród boha­terów tegorocznego festiwalu znajdą się tak zna­komici gitarzyści, jak Włoch Pino Feola, Bośniak Sanel Redžić, Czeszka Petra Poláčková, mieszka­jący w Stanach Zjednoczonych, a pochodzący z Rosji Grisha Goryachev. Będzie wreszcie bry­tyjska blues-soul-rockowa grupa Z-Star, na któ­rej czele stoi znana już w Poznaniu gitarzystka Zee Gachette.

Passenger na festiwalu

To właśnie Zee Gachette i Z-Star będą stali na czele kilkusetosobowej orkiestry, która zagra w ramach tradycyjnego już Gitarowego Hap­peningu. Tym razem na poznańskim Starym Rynku 31 sierpnia o g. 11 zabrzmi słynny The Passenger Iggy'ego Popa. Do jego wykona­nia dołączyć może każdy. Potrenować można samemu, ale też wspólnie z innymi - w cztery sierpniowe popołudnia przewidziano otwarte warsztaty w KontenerArcie. Bliższe szczegóły na stronie internetowej festiwalu. W Poznaniu oraz Jarocinie odbędą się - również tradycyjne już - kursy mistrzowskie dla gitarzystów, pro­wadzone przez specjalnych gości festiwalu.

Tomasz Janas

  • Akademia Gitary
  • Poznań i Wielkopolska
  • 10.08-7.09