Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jest dyrektor w Arsenale

Piotr Bernatowicz już oficjalnie szefem Galerii Miejskiej "Arsenał". Rekomendację komisji konkursowej zaakceptował prezydent Ryszard Grobelny.

Karolina Sikorska i Piotr Bernatowicz - grafika artykułu
Karolina Sikorska i Piotr Bernatowicz

- Instytucja powinna być całością i działać wspólnie. Chcę służyć zespołowi swoim doświadczeniem - deklarował Piotr Bernatowicz na pierwszej konferencji prasowej.

Od konkursu do konkursu

Jego nominację poprzedził blisko roczny konflikt wokół Galerii między pracownikami a władzami Miasta. Kolejno rozpisywany był konkurs na dyrektora "Arsenału", następnie został wstrzymany i decydenci odpowiedzialni za kulturę zaczęli przymierzać się do przekazania zarządzania instytucją organizacji pozarządowej. Z tego pomysłu ostatecznie także wycofano się i zaproponowano mianowanie dyrektora w trybie bez konkursu. Już wtedy prezydent Miasta wskazał na Bernatowicza, ale propozycji nie zaakceptowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oczekując przeprowadzenia konkursu. Tak też się stało, a główna rywalizacja toczyła się między Piotrem Bernatowiczem, a Karoliną Sikorską, która po przejściu na emeryturę byłego dyrektora Wojciecha Makowieckiego, de facto kierowała Galerią pełniąc funkcję zastępcy. W finałowym głosowaniu Bernatowicz uzyskał pięć głosów, a Sikorska trzy.

Będzie współpraca?

Obecny na konferencji prasowej prezydent Ryszard Grobelny nie ukrywał, że oczekuje teraz spokoju i merytorycznej pracy zarówno od dyrektora, jak i pracowników. Prezydent zaprosił do stołu konferencyjnego stojącą nieco z boku Karolinę Sikorską, która po dłuższej chwili wahania zajęła miejsce obok nowego dyrektora. Bernatowicz pytany jak widzi współpracę z niedawną rywalką odpowiedział, że konkurs już się zakończył i teraz trzeba zabrać się do pracy, a w programie Sikorskiej widzi punkty wspólne ze swoimi.

"Arsenał" według Bernatowicza

Nowy dyrektor chce, aby instytucja znajdująca się w sercu miasta była bardziej na nie otwarta, wykorzystywała swój potencjał i umacniała markę, także w szerszym kontekście - ogólnokrajowym i europejskim. Jednymi z możliwych form otwierania się na miasto mają być działa edukacyjne czy też wydarzenia związane z muralami. Do połowy roku "Arsenał" będzie realizował projekty już zaplanowane przez zespół, później Piotr Bernatowicz zaproponuje swoje pomysły. Zdradził m.in., że będą one dotyczyły pamięci historycznej ("archeologia pamięci") oraz 65 rocznicy powstania Galerii Miejskiej.

  • Piotr Bernatowicz jest historykiem i krytykiem sztuki, redaktorem naczelnym pisma o sztuce "Arteon", absolwentem historii sztuki na UAM. Na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu prowadzi zajęcia z zakresu sztuki współczesnej, krytyki sztuki oraz historii grafiki. Był kuratorem wielu wystaw (m.in. cyklu "Zmiana Warty. Młoda Sztuka w Starym Browarze", projektu wystawienniczego i kolekcjonerskiego "Figuranci", wystawy grupy brytyjskich artystów Johna Cake'a i Warrena Neave'a. 

Mateusz Malinowski