Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Otwarci na różnorodność

Galeria Sztuki Współczesnej Profil, działająca przy poznańskim Centrum Kultury Zamek, obchodzi w tym roku ćwierćwiecze swojego istnienia. Jubileusz skłania do wielu wspomnień, ale również do próby określenia charakteru tej świetnie wpisanej w życie artystyczne miasta Poznania instytucji kultury.

. - grafika artykułu
Praca Marcina Berdyszaka z 2014 r., fot. materiały Galerii Profil

Galeria Profil poszczycić się może programem otwartym na dialog, a nie na bezkrytyczną prezentację wąskiego wycinka współczesnych osiągnięć świata sztuki. Przez ostatnie 25 lat można tu było spotkać się i ze sztuką bardziej tradycyjną - z dziedziny grafiki, malarstwa czy rzeźby, i tą z elementami eksperymentu. Znalazły się w niej więc i dokonania tradycyjne, i te pochodzące z obszaru niekonwencjonalnie pojmowanych instalacji czy obiektów przestrzennych, aż po próby łączenia tych dwóch, jakże odległych przecież przestrzeni doświadczeń twórczych.

Galeria otwarta jest zarówno na potrzeby rodzimego środowiska artystycznego, jak i profesjonalną prezentację sztuki o randze ogólnopolskiej czy międzynarodowej. Równie wielopłaszczyznowo prezentuje się, jeśli chodzi o zróżnicowanie pokoleniowe zapraszanych artystów: od tych młodych, niemalże debiutujących, poprzez twórców średniego pokolenia, aż po autorów o zdecydowanie ugruntowanej pozycji i dorobku twórczym. W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat w tym miejscu można było oglądać między innymi wystawy prac artystów tej rangi co Tadeusz Kantor czy Zdzisław Beksiński, ale również wspaniałe pokazy paramuzealne - np. monumentalną ekspozycję Polski Paryż XX wieku (2000). Twórcy tej przestrzeni proponowali swoim gościom prezentacje otwarte na problemy teraźniejszości. Mam tu na myśli przykładowo pokonkursowe wystawy I i II Międzynarodowego Konkursu Malarskiego, adresowanego przede wszystkim do młodych twórców, odpowiednio w 2008 i w 2010 roku.

Pluralistyczny program poznańskiego Profilu jest dziełem Waldemara Idzikowskiego - założyciela i wieloletniego kierownika galerii. Tolerancja, spokój, opanowanie - to cechy, które pozwoliły mu dojrzale i efektywnie kierować prowadzonym przez siebie salonem sztuki. W efekcie Profil jest galerią lubianą, mającą wierne grono wielbicieli. Co najważniejsze, stara się prezentować obraz wielowątkowych doświadczeń współczesnej sztuki. Warto zatem życzyć jej kolejnych lat owocnych działań, a już teraz obejrzeć wystawę jubileuszową 25/25 - ekspozycję doskonale oddającą wszystkie założenia programowe tej aktywnie działającej instytucji.

Rafał Boettner-Łubowski