Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Więźniowie Facebookistanu

Podczas Weekendu z Millennium Against Docs Gravity, który odbędzie się w kinie Muza, premierowo zostaną zaprezentowane najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich miesięcy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

. - grafika artykułu
"Sonita"

Niezmiennie od kilku lat zainteresowanie kinem dokumentalnym wśród polskich widzów wzrasta. Nie bez przyczyny - współczesne dokumenty często realizowane są z takim zacięciem, że poziomem wykonania biją na głowę niejedną fabułę. Niebagatelną rolę w popularyzowaniu tego rodzaju kina odegrał Millennium Docs Against Gravity (wcześniej znany jako Planete+ Doc FF) - jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, w 2009 roku uznany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe odbywające się w Polsce. Już w nadchodzący weekend festiwal zawita do kina Muza, a poznaniacy będą mieli okazję zapoznać się ze starannie wyselekcjonowanymi perełkami 13. edycji wydarzenia.

Część twórców prezentowanych filmów postara się obnażyć działanie współczesnych mechanizmów władzy. Friedrich Moser w "Dobrym Amerykaninie" opowie o tym jak korupcja, chciwość, buta i arogancja doprowadziły do odrzucenia przez amerykańskie instytucje komputerowego systemu analiz, który był w stanie zapobiec atakom terrorystycznym na World Trade Center. Program nie tylko pozwalał na wyśledzenie każdego sygnału elektronicznego na planecie, ale również robił to, nie łamiąc prawa o ochronie danych osobowych. Jednak okazał się zbyt tani - przegrał z konkurencyjnym, skomplikowanym i zawodnym systemem, który zapewniał dodatkowe wynagrodzenie dziesiątkom pracowników amerykańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Głównym bohaterem dokumentu jest twórca wzgardzonego systemu Bill Binney, który sam będąc niegdyś częścią biurokratycznej machiny, czuje się moralnie współodpowiedzialny za tragedię z 11 września 2001 roku.

Potężnej instytucji spróbuje przyjrzeć się również Jakob Gottschau - reżyser "Facebookistanu". Facebook to dziś nie tylko największy na świecie serwis społecznościowy, ale również ogromna organizacja, która zbiera, przetwarza i wykorzystuje do celów biznesowych dane około 1,4 miliarda użytkowników. Twórca dokumentu rozmawia z prawnikami, przedstawicielami świata mediów elektronicznych, a także zadeklarowanymi przeciwnikami machiny stworzonej przez Marka Zuckenberga. Stawia również tezę, że z braku jakichkolwiek mechanizmów kontroli portalu, Facebook w ciągu kilkunastu lat swego istnienia przeształcił się w nowoczesną strukturę o charakterze totalitarnym.

W repertuarze znalazło się również miejsce dla dokumentów o tematyce społecznej. "Szwedzka teoria miłości" to portret dzisiejszych mieszkańców skandynawskiego kraju, którzy wolność w sferze obyczajowej i niezależność ekonomiczną okupili drastycznym spadkiem umiejętności tworzenia więzi międzyludzkich. Według statystyk co czwarty obywatel Szwecji umiera samotnie, a Szwedki najczęściej spośród Europejek korzystają z usług banków nasienia. Reżyser przygląda się mieszkańcom tego "raju", a także jego dysydentom - członkom dziwnej sekty, lubującej się w seksualnych orgiach, odbywających się w leśnej scenerii czy lekarzowi, który odnalazł siebie dopiero podczas podróży do Afryki. Stawia pytanie o to, czy rzeczywiście musimy wybierać między wolnością a samotnością.

Z kolei "Sonita" to obraz młodej afgańskiej raperki, która jako szesnastolatka stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej. Rozgoryczona dziewczyna nagrała piosenkę "Brides for Sale" i ku swemu zaskoczeniu w krótkim czasie stała się sławna. Ostatecznie ślub się nie odbył, a niedoszła panna młoda wyjechała na stypendium do USA, gdzie została wziętą artystką i działaczką przeciwko aranżowaniu małżeństw dzieci. Podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Sundance, "Sonita" pogodziła widzów i preofesjonalne jury - od jednych i drugich film otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy dokument.

Adam Horowski

  • Weekend z Millennium Docs Against Gravity
  • kino Muza
  • 19-21.05
  • bilety: 12 zł
  • karnet na 3 seanse: 30 zł