Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Usta milczą, dusza śpiewa...

CK Zamek ponownie zaprasza w styczniu wielbicieli opery na transmisje na żywo z The Metropolitan Opera. W styczniu na kinowym ekranie pojawi się operetka Franza Lehára "Wesoła wdówka" oraz opera Jacquesa Offenbacha "Opowieści Hoffmanna". 

. - grafika artykułu
"Wesoła wdówka". Fot. materiały CK Zamek

17 stycznia w Sali Kinowej Zamku usłyszymy jedną z najsłynniejszych operetek. "Wesoła wdówka" Franza Lehára to dzieło, które przywróciło temu gatunkowi świeżość i blask, stając się największym sukcesem w dziejach operetki XX wieku. Natomiast muzyka Jacques Offenbacha ukaże się z zupełnie innej strony. Kompozytor ten, znany głównie z muzyki lekkiej i zabawnej, w "Opowieściach Hoffmanna" zaskakuje pełną powagi dojrzałością.

Ach, kobiety!

Akcja "Wesołej wdówki" rozgrywa się w Paryżu na początku XX wieku. Akt pierwszy rozpoczyna się przyjęciem z okazji urodzin księcia Ponteverdo. Na przyjęciu obserwujemy barona Mirko Zetę oraz Hannę Glawari - tytułową bohaterkę. Wdowa po bankierze otrzymała po nim 20-milionowy spadek. Minister skarbu zaleca, by znaleźć jej jak najszybciej nowego męża, tak by jej majątek pozostał w księstwie. Za kogo wyjdzie Hanna Glawari? Historia "wesołej wdówki" rozegra się przy dźwiękach wspaniałej muzyki. To właśnie z tego dzieła pochodzą tak znane utwory jak "Pieśń o Wilii", trio "Ach, kobiety, kto poznać was chce", a przede wszystkim słynny walc "Usta milczą, dusza śpiewa".

"Wesoła wdówka" to nie tylko zabawna opowieść, ale również wspaniała muzyka w najlepszym wykonaniu. Tytułową rolę w spektaklu, który zobaczymy 17 stycznia w Zamku, zaśpiewa Renée Fleming, jedna z najbardziej utalentowanych współczesnych sopranistek, znana z bardzo szerokiego repertuaru (od klasyki po jazz). W roli Daniłła wystąpi Nathan Gunn, światowej sławy śpiewak barytonowy. Całokształt dzieła możemy podziwiać dzięki talentowi reżyserki Susan Storman, która znana jest również z takich przedstawień jak "The Music Man" czy "Big Fish".

Duchy Hoffmanna

31 stycznia z kolei na kinowym ekranie będziemy mieli okazję obejrzeć operę Jacquesa Offenbacha "Opowieści Hoffmanna".

Libretto opowiada o pisarzu, poecie i kompozytorze E.T.A Hoffmannie. Tytuł dzieła nawiązuje do jego "Opowieści fantastycznych". Każdy z trzech aktów opery jest osobną, udramatyzowaną historią tytułowego bohatera, który poszukuje swojego ideału kobiety. "Opowieści Hoffmanna" to jedyna opera Offenbacha, kompozytora kojarzonego głównie z gatunkiem operetki. Dzieło to jest dużym wyzwaniem dla wykonawców. Szczególnie trudna jest tenorowa partia głównego bohatera - w tym wykonaniu usłyszymy Vittorio Grigolo. Równie wymagające może być wykonanie Thomasa Hampsona, znanego z muzyki zarówno operowej, jak i operetkowej. W tej operze wcielił się aż w cztery role: wszystkich złych duchów Hoffmanna. Role kobiet z kolei wykonają trzy sopranistki: Erin Morley, Christine Rice oraz Hibla  Gerzmava. Oryginalnie partie miała wykonywać jedna śpiewaczka, lecz wydaje się, że wybór tak cenionych artystek nie może wpłynąć negatywnie na odbiór opery.

Aleksandra Bliźniuk

  • Transmisje z The Metropolitan Opera: Franz Lehár "Wesoła wdówka" - 17.01, g. 18.40, Jacques Offenbach "Opowieści Hoffmanna" - 31.01, g. 18.40
  • Sala Kinowa CK Zamek
  • bilety: 40 zł (ulgowy), 50 zł (normalny)