Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Nowy Rok i Nowe Horyzonty

Od piątku, 2 stycznia, w kinie Muza zagoszczą najlepsze filmy z ostatniej edycji wrocławskiego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. 

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Pod ochroną"

Kolejna edycja T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée, podczas którego w całej Polsce prezentowane są najciekawsze i nagrodzone w konkursach filmy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, rozpocznie się 2 stycznia i potrwa prawie trzy tygodnie. W Poznaniu filmy będziemy oglądać w kinie Muza do 11 stycznia.

Podczas tegorocznego tournée zaprezentowanych zostanie aż siedem obrazów, a ich przegląd w Poznaniu rozpocznie się pokazem "Zjazdu absolwentów" w reżyserii Anny Odell. Film ten zdobył m.in. Nagrodę FIPRESCI na 70. MFF w Wenecji, a jego bohaterką jest sama reżyserka, znana z kontrowersyjnych akcji szwedzka artystka, która była prześladowana w szkole. Dwadzieścia lat później Odell nie zostaje zaproszona na zjazd absolwentów, w związku z czym w swoim filmie, realizuje jego rekonstrukcję i konfrontuje z obecnymi na nim kolegami.

W programie ponadto: "Mały Quinquin", czyli czteroodcinkowy serial kryminalny w reżyserii Bruno Dumonta oraz "Pod ochroną" Diego Lermana. - "Refugiado" [red. "Pod ochroną"] jest miejskim filmem drogi i jednocześnie rodzajem rodzinnego thrillera. Film opowiada historię ucieczki matki z synem przed nieobliczalnym ojcem. Ofiarą konfliktu między rodzicami staje się siedmioletni Matias, który za wszelką cenę stara się ocalić swój świat. To niezwykle prosty i przejmujący film o skrywanej przemocy w rodzinie widzianej oczami dziecka - piszą o projekcie twórcy.

W niedzielę, 4 stycznia natomiast kino Muza zaprasza na projekcję "Dystansu", czyli komedię absurdu Sergia Caballero oraz seans z "Żoną policjanta". Film Philipa Gröninga zdobył Specjalną Nagrodę Jury na 70. MFF w Wenecji, a opowiada o młodym małżeństwie: ona realizuje się jako matka, on pracuje w policji. - Życie bohaterów - męża, żony, córeczki - wydaje się idealnym szczęściem we troje, dopóki nie zorientujemy się, że rodzina żyje w kompletnej izolacji. Są skazani wyłącznie na siebie, uwięzieni w zaklętym kręgu swoich dwubiegunowych emocji, bezradni. To, że ich życie jest wypełnione przemocą, pozostaje do pewnego momentu niezauważalne dla widza. Siniak na plecach kobiety w pierwszej chwili nie budzi podejrzeń. Przecież widać, jak się kochają - pisał w Gazecie Wyborczej Tadeusz Sobolewski.

W Poznaniu pokazany zostanie także film "Biały Bóg" w reżyserii Kornéla Mundruczó. Zdaniem krytyków obraz ten miesza ze sobą niemalże disnejowską wrażliwość z brutalną opowieścią o krwawej rewolucji. Bo "Biały Bóg" jest metaforyczną opowieścią o 13-letniej Lili, która walczy o to, by zachować swojego czworonoga, ale pomimo jej starań, ojciec dziewczynki porzuca psa na środku ulicy.

Ostatnią propozycją tegorocznego przeglądu będzie film "Biały cień", który zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu na 70. MFF w Wenecji. Jego reżyser Noaz Deshe namalował smutny obraz Aliasa, który jest młodym albinosem żyjącym w tanzańskiej wiosce. Chłopak staje się świadkiem morderstwa swojego ojca - również albinosa, po czym wyrusza do miasta, by tam szukać schronienia...

Monika Nawrocka-Leśnik

  • T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée
  • kino Muza
  • 2-11.01
  • bilety: 12-18 zł
  • Szczegółowy program: www.kinomuza.pl