Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Human DOC, czyli ludzkie historie z czterech stron świata

Po raz pierwszy na trasie podróżującego po Polsce Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC pojawił się Poznań. W piątek i sobotę zamkowe kino Pałacowe pokaże 6 filmów z festiwalowej puli.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Zachować twarz". Fot. Mat. prasowe

Największe wyzwania współczesności i globalne współzależności, zmiany społeczne i kulturowe - taki jest obszar zainteresowań twórców, których dokumenty zobaczymy w ramach festiwalu. Filmy prezentowane przez najbliższe dwa dni w Poznaniu zabiorą widza w odległe zakątki świata, m.in. do Indii, Pakistanu, Wenezueli i Zimbabwe. Opowiedzą historie pod wieloma względami niezwykłe.

Komandosi miłości

HumanDOC w Poznaniu otworzy w piątek film "Niepokorni kochankowie" w reżyserii Gianpaolo Bigoli. Obraz z 2012 roku opowiada historię młodych Hindusów, których mimo pochodzenia z różnych kast połączyła miłość. Uciekając przed swoimi rodzinami i normami społecznymi, ryzykują życie. Z pomocą przychodzi im grupa aktywistów znana jako "Komandosi miłości", której członkowie pomagają kochankom uniknąć prześladowania ze strony starodawnej indyjskiej tradycji.

W ten sam krąg kulturowy zabierze widza prezentowany w sobotę dokument "Okresowy mężczyzna", który opowiada historię Murugananthama. Prosty chłopak dostrzega w hinduskim systemie pewien problem i postanawia mu zaradzić. Rzecz dotyczy tematu, którego mężczyźni - nie tylko w Indiach - raczej woleliby nie podejmować... Muruganantham odkrywa oto, że miesiączkujących kobiet w Indiach nie stać na podpaski. Narażając się na drwiny lokalnej społeczności, próbuje to naprawić.

Zbrodnia honorowa

W programie przeglądu znalazł się także głośny, nominowany do Oskara film "Zachować twarz" (reż. Sharmeen Obaid Chino i Daniel Junge) o kobietach z Pakistanu, których twarze zostały oszpecone w wyniku ataków z użyciem kwasu. Kamera podąża za dwiema, które przeżyły takie napaści. - Uważam, że oblewanie kwasem jest jedną z najgorszych form przemocy - mówiła reżyserka filmu pakistańskiemu dziennikowi "Dawn". "Tytuł Zachować twarz ma podwójne znaczenie. Z jednej strony chirurg stara się uratować twarze okaleczonych kobiet. Z drugiej jednak kobiety te zostały skrzywdzone, bo ich oprawcy chcieli przez to - w sensie przenośnym - uratować własną twarz" - pisał niedługo po premierze filmu jeden z krytyków w Gazecie Wyborczej. "W Pakistanie bowiem oblewanie kwasem jest jedną z częściej popełnianych tak zwanych zbrodni honorowych. Dopuszczają się ich mężczyźni, którzy sądzą, że kobieta z ich rodziny zhańbiła ich honor" - tłumaczył.

W Pakistanie tak często dochodziło do tych drastycznych aktów przemocy, że sprawą w końcu zajął się parlament. W efekcie uchwalił ustawę o kontroli i prewencji zbrodni popełnianych z użyciem kwasu. Sprawcom grozi teraz dożywocie.

Good morning Moses

W piątek w kinie Pałacowym wyświetlony zostanie także film "Od szeptu do krzyku", nominowanego do Oscara reżysera Bena Mosesa - twórcy "Good Morning, Vietnam". Film opowiada osobiste historie działaczy na rzecz demokracji w pięciu krajach - w Egipcie, Malezji, Ukrainie, Wenezueli i Zimbabwe; ich mobilizację przeciwko autorytarnym władzom, sposoby walki o demokrację. "Film zwraca uwagę na mechanizmy nadużycia władzy przez reżimy autorytarne, a w niektórych przypadkach pozwala z bliska przyjrzeć się rewolucjom o historycznym znaczeniu, które zbiegły się z produkcją filmu" - czytamy w zapowiedzi. Po piątkowej projekcji (początek o godz. 18 ) Ben Moses spotka się z widzami.

Sylwia Klimek

  • IV Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC
  • 29-30.11
  • Kino Pałacowe CK Zamek
  • bilety: 5 zł