Apostoł
reż. Cheyenne Carron
Francja 2013
sekcja: Sacrum
Młody muzułmanin Akim postanawia nawrócić się na chrześcijaństwo... Film napotkał wiele trudności zarówno przy powstawaniu, jak i dystrybucji. Reżyserka Cheyenne Carron zbierała pieniądze na jego realizację na własną rękę, a przy pisaniu podania o dofinansowanie filmu nieco nagięła rzeczywistość, sugerując, że kręci... komedię romantyczną. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji zakazało premierowej projekcji, w obawie przez atakami muzułmanów.
Seans na Transatlantyku to pierwszy pokaz tego obrazu w Polsce.
W twoich ramionach
reż. Samanou Acheche Sahlstrom
Dania 2014
sekcja: Konfrontacje
Nikt nie chce towarzyszyć nieuleczalnie choremu Nielsowi w podróży do Szwajcarii, gdzie mężczyzna chce legalnie i przy pomocy lekarzy odebrać sobie życie, bo postępująca choroba nie pozwala mu na normalną egzystencję. W końcu na jego propozycję przystaje pewna rozczarowana swoim życiem pielęgniarka, która chce zrobić coś dobrego dla innej osoby. Wyruszają we wspólną podróż, dzięki której lepiej poznają i siebie, i własne marzenia. W ubiegłym roku film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu skandynawskiego na festiwalu w Göteborgu.
Fresh Dressed
reż. Sasha Jenkins
USA 2014
sekcja: Niezależni
Skąd wzięły się szerokie hiphopowe spodnie? Naturalnie z biednych dzielnic Nowego Jorku, gdzie nastolatkowie donaszali stare, często zbyt duże ubrania po swoich braciach. Ale kto jako pierwszy włożył słynne superstary? Albo kto wprowadził grube sznurówki czy kolorowe koszulki z nadrukami graffiti? Film Sashy Jenkins to opowieść o narodzinach, rozwoju i eksplozji jednej z najważniejszych modowych gałęzi XX wieku. Nie brakuje w filmie hiphopowych utworów z najwyższej półki. Sami raperzy bowiem opowiadają w nim swoje historie z uliczną modą - w Fresh Dressed wypowiadają się m.in. Pharrell Williams, Nas i Kanye West.
Zaproszenie
reż. Karyn Kusama
USA 2015
sekcja: Niezależni
Will i jego dziewczyna Kira zostają zaproszeni na eleganckie przyjęcie, które odbywa się w eleganckiej willi na wzgórzach Hollywood. Początkowo impreza przebiega bez zbędnych zaskoczeń, ale z biegiem czasu na jaw zaczynają wychodzić szokujące informacje dotyczące uczestników przyjęcia i ich wzajemnych relacji. Czy wszystkie są prawdziwe, czy może utkane z paranoi? Atmosfera robi się coraz bardziej klaustrofobiczna, wszyscy zaczynają oskarżać się wzajemnie, a kulturalne przyjęcie zamienia się w prawdziwy horror...
Prawie jak matka
reż. Anna Muyalert
Brazylia 2015
sekcja: Niezależni
Val pracuje jako gosposia w domu bogatych brazylijskich mieszczan. Choć na co dzień mieszka w ciasnej klitce, należącej do wielkiego domu jej pracodawców, nie narzeka i bardzo sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Szczególnie związana jest z nastoletnim synem gospodarzy, dla którego jest - jak sugeruje tytuł - prawie jak matka. Tymczasem Val jest też czyjąś matką naprawdę - młodej dziewczyny, która niespodziewanie, po 10 latach nieobecności w życiu Val, pojawia się na progu mieszkania... Film zdobył nagrodę publiczności i specjalną nagrodę na Berlinale, był też jednym z najgłośniejszych tytułów tegorocznego festiwalu w Sundance.
wyb. sk