Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

XII Poznańskie Dni Verdiego

Od 21 do 25 listopada Teatr Wielki zamieni się w królestwo włoskiego kompozytora.

Giuseppe Verdi urodził się w 1813 roku w Busseto we Włoszech. Pochodził z prostej rodziny. Jego ojciec prowadził sklep z towarami kolonialnymi, jednak jak tylko zauważył zdolności muzyczne u swojego syna, posłał go do wiejskiego organisty, by ten nauczył malca czytać, pisać oraz grać na organach. Po latach Verdi udał się Mediolanu, gdzie podjął studia. Na początku jednak nie chciano go przyjąć do tamtejszego konserwatorium. Nigdy nie zapomniał o tej odmowie i wiele lat później, kiedy poproszono go o zgodę na nadanie tej szkole jego imienia, kompozytor odmówił: Nie chcieliście mnie młodego, starego mieć mnie także nie będziecie.

Muzyka Verdiego, który przez całe swoje życie pisał opery zawiera elementy ludowe i może to właśnie było kluczem do sukcesu. Trafiała i nadal trafia do serc różnej publiczności. Mimo upływających lat jego siła tworzenia nie słabła. Ostatnie dzieła Verdiego - "Aida", "Otello" i "Falstaff" ukoronowały jego ponad pięćdziesięcioletnie dokonania. Aleksander II miał w związku z tym powiedzieć kiedyś: Mój Verdi, jesteś potężniejszy ode mnie!

Poznańskie Dni Verdiego to jedyny w Europie festiwal poświęcony jego twórczości. Włoch napisał 28 oper, a ponad połowę z nich zaprezentowano na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Na żadnej polskiej scenie nie pokazano ich więcej! Pierwsza była " Aida" w 1920 roku! Podobno Verdi podczas jednej z prób do tej opery w jakimś prowincjonalnym miasteczku miał udzielić orkiestrze ostatnich wskazówek. Przez dłuższy czas słuchał muzyków, aż w końcu nie wytrzymał i zapytał: Panowie, wszystko to bardzo ładnie, tylko proszę mi powiedzieć: czyja to muzyka?

Za kilka dni stolica wielkopolskie zamieni się w królestwo Verdiego, także przed widzami możliwość wielokrotnego spotkania z jego twórczością. Przygodę z artystą rozpoczniemy Galą Verdiowką, której kierownikiem muzycznym jest Tadeusz Kozłowski. Maestro poprowadzi orkiestrę m. in. przez fragmenty " Nabucco", "Trubadura" czy " Makbeta". W czwartek natomiast melomani mają szansę na obecność na zarejestrowanym pokazie opery " Don Carlos" Teatro alla Scala w reżyserii Stephane Brauschweig , który odbędzie się w Multikinie Stary Browar. Ciekawą alternatywą wydaję się również koncert studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu Verdi mniej znany, który odbędzie się w Sali Drabowicza. Młodzi artyści zaprezentują na nim m. in. arie z takich oper jak: "Nieszpory sycylijskie", "Dzień krolowania", "Ernani" czy " Trubadur".

W repertuarze przewidziano również "Traviatę", w której Verdi zrealizował swój sen o operze współczesnej i realistycznej. Artysta otworzył nią drogę Pucciniemu, jednak sam na nią drugi raz nie wszedł. To historia pierwszej, prawdziwej, niestety nieszczęśliwej miłości paryskiej kurtyzany Violetty do bogatego arystokraty Alfreda, na których drodze do szczęścia stanął ojciec mężczyzny. Opera ta kończy się jedną z najbardziej wzruszających arii Verdiego "Addio del passato". Główna bohaterka, która jest chora na gruźlicę rezygnuje z marzeń o szczęściu i umiera w ramionach ukochanego.

Oczywiście nie zabraknie wspomnianej Aidy (1871), którą zakończą się tegoroczne Poznańskie Dni Verdiego. Jednej z najważniejszych oper w historii, ale także jednej z najdoskonalszych w twórczości Włocha. Opowieści o przeklętej miłości. Romansie pomiędzy Aidą, którą była niewolnicą Faraona a wodzem egipskim, Radamesem. Mężczyzną, o którego rywalizowała także Amneris.

Myślę, że prozycji jest wystarczająco, by zarówno wieloletni miłośnicy Verdiego, jak i dopiero zaczynający swoją przygodę z twórczocią artysty widzowie, znaleźli coś dla siebie.

Monika Nawrocka

  • XII Poznańskie Dni Verdiego
  • Teatr Wielki
  • 21-25.11

W programie:

  • 21.11. g.19 - Gala Verdiowska

kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski

  • 22.11. g. 19- Don Carlos Teatro alla Scala (Multikino Stary Browar)

reżyseria: Stephane Brauschweig

  • 23.11. g. 19 - Traviata

inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss-Grzesiński

  • 24.11. - godz. 19.30 - Verdi mniej znany (Sala Drabowicza)

koncert studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu

  • 25.11. g. 18- Aida

reżyseria: Marek Weiss-Grzesiński

Zobacz więcej:

www.opera.poznan.pl