Wielkie święto judaizmu

Tym razem święto mające za zadanie przybliżać kulturę żydowską, odbywać się będzie aż w dziewięciu miejscach w mieście. Spotkanie z Andrzejem Niziołkiem, współautorem książki o życiu poznańskich Żydów, koncert muzyki klezmerskiej, musical czy wystawa fotografii to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest bogaty program tegorocznych obchodów.
Dzień Judaizmu rozpocznie się w piątek od jednego z najbardziej znanych musicali na świecie, czyli "Skrzypka na dachu" w wykonaniu poznańskiego Teatru Muzycznego. Następnego dnia Teatr zaprosi nas jeszcze na Krakowski Salon Poezji z utworami Romana Brandstaettera czytanymi przez Aleksandra Machalicę. Oprócz tego uczestników Dnia Judaizmu czeka też: w poniedziałek wystawa fotografii "Izrael wzdłuż i wszerz" z kolekcji Towarzystwa Wielkopolska-Izrael w ODK Pod Lipami, we wtorek spotkanie z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i koncert muzyki żydowskiej w Pałacu Działyńskich, a w środę warsztaty dla młodzieży "Tradycje i obyczaje żydowskie" i koncert grupy Shalom.
W drugiej połowie przyszłego tygodnia (sobota, 17 stycznia) w Blue Note wystąpi zespół Klezmafour. Andrzej Niziołek, współautor książki "Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu", spotka się z czytelnikami w niedzielę. Na zakończenie, w poniedziałek, 19 stycznia w Bibliotece Raczyńskich zostanie otwarta wystawa "...bo mamy obchodzić święto Pana" poświęcona najważniejszym świętom w kalendarzu żydowskim. Z kolei przez cały styczeń w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim będzie czynna ekspozycja fotografii Danuty Witkowskiej "Ziemia Święta po raz drugi...".
To, że święto ma w nazwie judaizm, nie oznacza oczywiście, że do udziału zaproszone są wyłącznie osoby z poznańskiej gminy żydowskiej. Dwa tysiące lat wspólnej historii chrześcijan i Żydów to wystarczający powód, by zainteresować się tą niezwykle intrygującą religią i kulturą. "Szczęśliwy mąż, / który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników / i nie siada w kole szyderców, lecz ma upodobanie w Prawie Pana, / nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą. Jest on jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, / które wydaje owoc w swoim czasie, a liście jego nie więdną: / co uczyni, pomyślnie wypada" (Ps 1, 1-3).
- Celem Dnia Judaizmu jest propagowanie wśród chrześcijan znajomości judaizmu i żydowskich korzeni chrześcijaństwa. Do udziału w nim zaproszeni są więc przede wszystkim chrześcijanie, którzy spotykając się z wyznawcami judaizmu, ich religią i kulturą mogą lepiej zrozumieć własną wiarę - tłumaczy Magdalena Tomczak ze stowarzyszenia Coexist, które jest organizatorem Dnia. - Wydarzenia kulturalne mają pomóc wzajemnemu poznaniu i spotkaniu, a kulminacyjnym wydarzeniem Dnia Judaizmu w Poznaniu jest czwartkowa wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów - dodaje.
Anna Solak
- XVIII Dzień Judaizmu
- 9-19.01
- Teatr Muzyczny, ODK Pod Lipami, Pałac Działyńskich, Siedziba Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Kościół pw. Św. Wojciecha, Blue Note Jazz Club, Biblioteka Raczyńskich, Cafe Misja, Ostrów Tumski