Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Skandynawia. W samą porę!

Marzysz by poznać Skandynawię? Jej literaturę, kino, obyczaje, kuchnię? I ludzi? Nie musisz ruszać się z miejsca. Skandynawia w najbliższym czasie przyjedzie do Ciebie.

Kadr z filmu "Dzień gniewu", reż. Carl Theodor Dreyer, fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
Kadr z filmu "Dzień gniewu", reż. Carl Theodor Dreyer, fot. mat. organizatorów

"Pora na Skandynawię" - zakrojony na szeroką skalę festiwal kultury krajów Północy - 4 marca rozpocznie się w Poznaniu. Pokaże ten fascynujący region Europy z różnych stron, w wielu wymiarach, multimedialnie. Program bowiem tworzą wykłady, spotkania autorskie, projekcje filmów, warsztaty kulinarne (z łososiem w roli głównej), a nawet pokaz...wróżenia z run. To wszystko złoży się na pierwszą - marcową - odsłonę projektu. Kolejne czekają nas w czerwcu, październiku i grudniu.

Festiwal to pomysł Katedry Skandynawistyki UAM oraz CK Zamek. - To nasza merytoryczna, a zarazem interesująca, niesztampowa odpowiedź na rosnące zainteresowanie Skandynawią w Poznaniu i w Polsce - podczas środowej konferencji prasowej mówiła organizatorka wydarzenia Sylwia Schab z Katedry Skandynawistyki UAM.

Warto zaznaczyć, że program festiwal będzie miał zdecydowanie feministyczny charakter, czego wyrazem jest chociażby jego hasło: "Dziewczyny, wiedźmy, siostry: kobiety w kulturze Skandynawii". Sporo wydarzeń podejmie temat pozycji kobiet w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Skandynawii w różnych czasach.

A jeśli mowa o silnych i niezależnych kobietach Północy - z całą pewnością nie można pominąć Minny Canth - XIX-wiecznej fińskiej pisarki i feministki, której poglądy w czasach, w których żyła uchodziły za kontrowersyjne. Na spotkanie z jej życiem i twórczością zaprasza 4 marca Kluboksięgarnia Głośna - współorganizator festiwalu. Podczas wieczoru Studenckie Koło Literacko-Teatralne Dygresja przedstawi inscenizowaną wersję tekstów Canth.

Gościem festiwalu będzie także pisarka Elżbieta Cherezińska, autorka sagi "Północna Droga", opisującej świat wojowników, odważnych kobiet, braterstwa krwi, walk o władzę w Skandynawii w drugiej połowy X wieku.

Będzie też sporo dobrego skandynawskiego kina. Projekcje filmów krótkometrażowych i fabularnych w Kinie Pałacowym oraz towarzyszące im wykłady: m. in. - o twórczości największego z duńskich mistrzów kina, Carla Theodora Dreyera (1889-1968), którego filmami inspirował się m.in. Lars von Trier.

Ale i na tym nie koniec. Jakub Morawiec z Uniwersytetu Śląskiego opowie o Knucie Wielkim -  jednym z najwybitniejszych władców średniowiecznej Skandynawii, który... był potomkiem Piastów. A także wygłosi wykład o kobietach w sagach islandzkich. A w ramach poznawania smaków Północy, podczas warsztatów kulinarnych w SPOT, będzie można ugotować zupę z zielonego groszku, przyrządzić łososia marynowanego z sosem musztardowo - miodowym i spróbować kilku innych zaskakujących smaków Skandynawii. Warsztaty poprowadzi kucharz Ambasadora Finlandii, Maciej Wróblewski, który przygotowywał przyjęcia m.in. dla prezydentów Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, czy króla Szwecji.

W programie festiwalu także: pokazowa lekcja języka islandzkiego oraz... wróżenie z run. O tym, czym są runy opowie Wiedząca, którą będzie można zapytać również o własne losy.

Na koniec pierwszej odsłony festiwalu planowana jest wspólna impreza z okazji Dnia Kobiet w Starym Kinie przy ul. Nowowiejskiego. Wieczór skandynawski rozpocznie się o godz. 21 i potrwa do białego rana. W jego klimat wprowadzi wszystkich DJ BART, który zaprezentuje muzykę tworzoną przez kobiety z Północy. 

Sylwia Klimek

  • "Pora na Skandynawię"
  • I odsłona: 4-10.03
  • Program festiwalu:

4.03. (poniedziałek)

g. 17 Wieczór z Minną Canth (Kluboksięgarnia Głośna)

g. 19 Pora na Skandynawię w kinie: Klub Krótkiego Kina - World Shorts Szwecja (Nowe Kino Pałacowe)

g. 21 Pora na Skandynawię w kinie: "Sugar Man" (Nowe Kino Pałacowe)

5.03. (wtorek)

g. 15 Pora na Skandynawię w kinie: "Żołnierzyk" (Nowe Kino Pałacowe)

g. 21 Pora na Skandynawię w kinie: "Aplauz" (Nowe Kino Pałacowe)

6.03. (środa)

g. 11.30 Mistrzowie kina: wykład o C.Th. Dreyerze, dr Anna Mrozewicz (Nowe Kino Pałacowe)

g. 15 Pora na Skandynawię w kinie: "Klasztor. Pan Vig i zakonnica" (Nowe Kino Pałacowe)

g. 17 Wykład mistrzowski: o filmie "Czarownice" (1922), prof. Małgorzata Hendrykowska (Scena Nowa)

g. 19 Lekcja języka: farerski i islandzki, Przemysław Czarnecki (Katedra Skandynawistyki, Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok A, sala 212)

g. 21 Pora na Skandynawię w kinie: "Żołnierzyk" (Nowe Kino Pałacowe)

7.03. (czwartek)

g. 13.15 Wykład i spotkanie autorskie: dr Jakub Morawiec, "Knut Wielki. Król Anglii, Danii i Norwegii" (Katedra Skandynawistyki, Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok A, sala 204)

g. 15 Pora na Skandynawię w kinie: "Aplauz" (Nowe Kino Pałacowe)

g. 17 "Matki, władczynie, żony i kochanki. Kobiety w sagach islandzkich" - wykład, dr Jakub Morawiec (CK ZAMEK, Scena Nowa)

g. 19 Pora na Skandynawię w kinie: Klasyczne czwartki - "Dzień gniewu" (1943) (Nowe Kino Pałacowe)

8.03. (piątek)

g. 15 Pora na Skandynawię w kinie: "Męski erotyk" (Nowe Kino Pałacowe)

od g. 15.30 Wróżenie z run (CK ZAMEK, sala 213)

g. 17 Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską, cykl "Północna Droga" (CK ZAMEK, Sala pod Zegarem)

g. 21 Pora na Skandynawię w kinie: "Kobieta, która pragnęła mężczyzny" (Nowe Kino Pałacowe)

od g. 21 Wieczór skandynawski: "Pora na imprezę: kobiety (po) północy" (Stare Kino, ul. Nowowiejskiego 8)

9.03. (sobota)

g. 11 Warsztaty kulinarne: Akademia Kulinarna SPOT. to EAT - kuchnia fińska (SPOT., ul. Dolna Wilda 87)

g. 11 Lekcja języka: farerski i islandzki  (Katedra Skandynawistyki, Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok A, II p., sala 212)

g. 14.30 Warsztaty kulinarne: Akademia Kulinarna SPOT. to EAT - kuchnia fińska (SPOT., ul. Dolna Wilda 87)

10.03. (niedziela)

g. 12 Warsztaty artystyczne (SPOT., ul. Dolna Wilda 87)