Niewidzialni, zapomniani, do nich kiedyś należał Poznań

Lilli Palmer, Kazimierz Nowak, Władysław Czarnecki - to jedni z bohaterów trzydniowego festiwalu, który rozpocznie się 9 maja w Poznaniu. Organizują go wspólnie: Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz grupa "Podotykaj sobie Poznań". - W trakcie trzech dni festiwalu zaprosimy poznaniaków na spotkania, dyskusje i muzyczne przeglądy, wycieczki oraz wystawy. Zapewnimy, może trochę nostalgiczną, wyprawę w nieznane, lecz podróż ta będzie się wiązała z odkrywaniem na nowo osób związanych przed laty z naszym miastem - zapowiada Tomasz Bombrych z Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
Festiwal otworzy spotkanie "W nieznane...", którego bohaterem będzie Kazimierz Nowak. Skromny poznaniak z Łazarza, który pewnego dnia porzucił stałą pracę i na rowerze wyruszył do Afryki. Był rok 1931. Tego typu wyprawy w tym czasie były czymś naprawdę niezwykłym (właściwie czystym szaleństwem!), bo ich szczęśliwy finał często okazywał się wyczynem ponad ludzkie możliwości... Ale Nowakowi się udało - w ciągu pięciu długich lat na rowerze, konno, czółnem i na piechotę przebył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Był pierwszym człowiekiem na Ziemi, który w ten właśnie sposób przemierzył Czarny Ląd, pokonując 40 tys. kilometrów. Ze swojej podróży pisał mistrzowskie reportaże, które docenił po latach sam Ryszard Kapuściński i wciągnął ja na swoją listę "podróżniczych lektur obowiązkowych".
Przez ostatnie kilka lat wokół postaci poznańskiego podróżnika zgromadziło się szerokie grono wielbicieli jego reporterskiego talentu i stosunku do podróżowania. Wśród nich jest Łukasz Wierzbicki, który zebrał reportaże Nowaka i opublikował je w książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936", a także Dominik Szmajda - podróżnik, współwłaściciel Wydawnictwa Sorus i organizator festiwalu "Na Szagę", którego patronem jest Kazimierz Nowak. Wierzbicki i Smajda będą gośćmi pierwszego spotkania w ramach "Poznań Wzywa" - 9 maja o godz. 17 w Salonie Posnania.
Tego dnia także (o godz. 18.30 w Destylarni) z publicznością spotka się Tomasz Cichy - fotograf miejsc zapomnianych, znikających krajobrazów, który pokaże swoje zdjęcia i opowie o nich. Swoją wystawę otworzy także 9 maja w Kolektywie 1 a Karolina Kotowska - autorka cyklu "Znani z Poznania". Kotowska stworzyła 12 plakatów portretujących niezwykłych i barwnych poznaniaków, m.in. starszą panią grającą na flecie na ulicach i w przejściach podziemnych, pana ostrzącego noże na rynkach, czy amanta porywającego do tańca dziewczyny czekające na autobus na Ogrodach.
Bohaterów drugiego dnia festiwalu (10 maja) także będzie wielu. A wśród nich: nieistniejące poznańskie kina. Ich szlakiem podążać będą uczestnicy wycieczki "W starym kinie...", która wyruszy o godz. 16 z Placu Wolności. Poprowadzi ją Dominik Ohde. O godz. 20 z kolei w Destylarni festiwal "upomni się" o Lilli Palmer - pochodzącą z Poznania wybitną niemiecką aktorkę, która w latach 30 XX w. robiła karierę najpierw w Europie, a potem w Hollywood. Zagrała m.in. w "Tajnym agencie" Alfreda Hitchcocka z 1936 r. Podczas spotkania "Poznań - Hollywood" o Lilli Palmer opowie Katarzyna Kolska.
Ostatni dzień festiwalu to spotkanie z Władysławem Czarneckim - wybitnym poznańskim architektem, twórcą m.in. Magnolii, Domu Żołnierza, czy kościoła oo. Dominikanów. W programie: prelekcja, wycieczka oraz warsztaty architektoniczne "zaKLINamy Poznań - jak wyglądałby Poznań, gdyby nie Czarnecki?".
Ale i to nie wszystko, czym wciągnąć zamierza poznaniaków festiwal "Poznań Wzywa". Warto poszukać na nim swojej ścieżki.
Sylwia Klimek
- Festiwal "Poznań Wzywa"
- 9-11.05
- Organizatorzy: Wydawnictwo Miejskie Posnania i "Podotykaj sobie Poznań"
- Miejsca festiwalowe: Salon Posnania (ul. Ratajczaka 44, Destylarnia (ul. Grochowe Łąki 5), KontenerArt (nad Wartą), Kolektyw 1a (ul. Święty Wojciech 1a)
- Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!
- Program:
9 maja
g. 17 W nieznane... /Salon Posnania/
spotkanie wokół postaci Kazimierza Nowaka. W dyskusji udział wezmą: Dominik Szmajda (organizator Festiwalu na Szage) oraz Łukasz Wierzbicki (redaktor książki Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 oraz autor książki dla dzieci Afryka Kazika)
g. 18.30 Oczy szeroko otwarte /Destylarnia/
spotkanie z Tomaszem Cichym, fotografem, dokumentującym miejsca, które powoli znikają z naszego krajobrazu lub najzwyczajniej w świecie nikt się nimi nie interesuje. W trakcie spotkania multimedialny pokaz zdjęć autora (po spotkaniu ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego)
g. 19.30 Znani z Poznania /Kolektyw 1a/
spotkanie z Karoliną Kotowską (www.karokoto.blogspot.com) oraz wystawa cyklu jej prac pod tym samym tytułem (w trakcie trwania festiwalu)
10 maja
g. 16 W starym kinie... /start: Plac Wolności/
wycieczka szlakiem poznańskich kin (również tych nieistniejących); prowadzenie Dominik Ohde
g. 18.30 Po drugiej stronie... klawiatury /Salon Posnania/
spotkanie z poznańskimi blogerami (Poznańskie historie, Poznań znany i nieznany, Poznań ciekawostki historyczne oraz Poznańskie kamienice)
g. 20 Poznań-Hollywood - spotkanie poświęcone Lilli Palmer /Destylania/
prelekcja Katarzyna Kolska
11 maja
g. 15 Władysław Czarnecki - architekt, który zbudował Poznań /start: Salon Posnania/
wycieczka; prowadzenie Marcin Stachowiak (autor bloga Modernistyczny Poznań)
g. 17 Dlaczego ta Pani przeszkadzała? /Destylarnia/
warsztaty teatralne z Grażyną Wydrowską, założycielką nieistniejącego już Teatru Wierzbak zbudowane wokół spektaklu "Wypukłe", zapisy na warsztaty: festiwalpoznanwzywa@wm.poznan.pl
g. 18.30 zaKLINamy Poznań - jak wyglądałby Poznań, gdyby nie Czarnecki? /Salon Posnania/
warsztaty architektoniczne prowadzone przez Koło Naukowe Studentów Architektury, zapisy: festiwalpoznanwzywa@wm.poznan.pl
g. 21 Poznań wzywa młodych - przegląd muzyczny /Kontenery/