Młoda sztuka w centrum

Tematem tegorocznej edycji (proszę zanotować w kalendarzu: 8-12 maja) są metamorfozy. Twórcy, którzy wezmą udział w festiwalu, będą mogli przedstawić swoje indywidualne spojrzenie na to zagadnienie. Przemiany, które zainspirowały realizatorów imprezy, działających w poznańskiej fundacji LuxSfera, znalazły odzwierciedlenie również w obrębie samych ARTenaliów. - Zgłosiło się do nas wielu ciekawych artystów, którzy studia mają już za sobą i właśnie ze względu na nich postanowiliśmy zmodyfikować nazwę imprezy z "Międzynarodowego Festiwalu Kultury Studenckiej" na "Festiwal Młodych Twórców" - tłumaczy Szymon Góralczyk, koordynator ARTenaliów. - Co więcej, połączyliśmy kilka działów programowych, które wcześniej funkcjonowały osobno oraz, mając na uwadze wzrost zainteresowania sztuką kuglarską, dodaliśmy zupełnie nową sekcję, czyli sztukę uliczną i cyrkową - dodaje.
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa również dlatego, że wszystkie działania będą się odbywały w samym centrum Poznania. - Wracamy do miejsca, w którym odbyły się pierwsze ARTenalia, czyli na plac Wolności. Domem dla kolejnych czterech edycji stała się Stara Rzeźnia, jednak tym razem, ze względu na niejasną sytuację tego miejsca, postanowiliśmy przenieść festiwal do samego serca miasta -mówi Szymon Góralczyk. Część wydarzeń będzie miała miejsce w Teatrze Ósmego Dnia, w salonie Empiku, na tarasie Arkadii oraz w innych przestrzeniach Poznania.
- Organizowane od 2008 roku ARTenalia z jednej strony mają na celu promowanie młodych ambitnych twórców, którzy robią coś fajnego, ale nie są jeszcze bardzo znani, z drugiej zaś prezentowanie dokonań tych, którzy mają już na swoim koncie sporo sukcesów - mówi Szymon Góralczyk. Stworzony przez studentów Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej i Akademii Wychowania Fizycznego festiwal z roku na rok zyskuje coraz liczniejsze grono odbiorców i konsekwentnie umacnia swoją pozycję na liście najważniejszych wydarzeń kulturalnych Poznania. Obecnie opiekę nad nim przejęła LuxSfera - poznańska fundacja założona przez grupę animatorów kultury aktywnie działających w środowisku wielkopolskim. Oprócz ARTenaliów LuxSferowcy są odpowiedzialni również za Festiwal Kultury Afrykańskiej AFRICANA (Poznań), Festiwal Kultury Skandynawskiej The Nord Way (Wrocław) oraz projekty Sierakowskie Pory Roku (Sieraków) oraz Szwedzki Stół (Poznań). Wśród dziedzin, które znajdują się w polu ich zainteresowań, znajdują się m.in. sztuki wizualne, muzyka, teatr oraz taniec - i to właśnie im poświęcone są ARTenalia.
Przygotowania do imprezy (m.in. ustalanie programu, pozyskiwanie funduszy, rozmowy z artystami) trwają okrągły rok. Nad obecną edycją pracowało około 15 osób. Do pomocy chętnie angażują się studenci, którzy w ramach wolontariatu mogą odbyć praktyki studenckie.
Co znajdziemy w programie szóstych ARTenaliów? - Zaczniemy i skończymy dwoma mocnymi akcentami - zapewnia Szymon Góralczyk. Na otwarcie, oprócz wernisażu wystaw w Galerii Drewutnia, organizatorzy zaplanowali spektakl pt. "Freak Show" alternatywnej grupy teatralnej Circus Ferus. Jest to jedyny występ, który będzie można oglądać w Kamienicy Kultury w przestrzeniach Starej Rzeźni. Zwieńczeniem festiwalu będzie natomiast Fire Show z muzyką zespołu Przed Wchodem Słońca. Warto uważnie przyjrzeć się programowi, bo wśród tak bogatej oferty (filmy i animacje, koncerty, literatura, wystawy, pokazy, przedstawienia, warsztaty) na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Część warsztatowa została oparta na czterech działach tematycznych. Bartosz Ignacy Wrona - "wokalista swobodnie improwizujący i eksperymentujący", dyrygent z Bieszczad, który 8 lat temu zaczął czytać bajki przechodniom na ulicy - pokaże nam możliwości tkwiące w ludzkim aparacie mowy. Grupa Concrit poprowadzi warsztaty teatralne oparte na technikach teatru fizycznego, contact improvisation, ćwiczeniach plastycznych, ćwiczeniach partnerskich, elementach pantomimy, tańca współczesnego, jogi i butoh, emisji głosu oraz improwizacji wokalnej. Nawiązując do nowego działu, organizatorzy proponują również warsztaty iluzjonistyczne, na których Jędrzej Waberski wprowadzi nas w tajniki "magii", ucząc kilku sztuczek oraz warsztaty kuglarskie (do wyboru: poi spinning, staff spinning/manipulation, hula hoop, slackline, połykanie ognia i plucie ogniem, żonglerka).
- ARTenalia mają przybliżać młodą sztukę masowej publiczności. Dlatego, poza warsztatami, wszystkie wydarzenia są bezpłatne - tłumaczy Szymon Góralczyk.
Karolina Gumienna
- Festiwal Młodych Twórców ARTenalia
- 8-12.05
- plac Wolności, Teatr Ósmego Dnia, Strefa Kultywator, Stara Rzeźnia
- Galeria Drewutnia, Empik
- wstęp na warsztaty: 10-60 zł
- wstęp wolny na pozostałe wydarzenia