Ludzkie mikroświaty na Off Cinema

Dlaczego warto oglądać dokumenty? - By poznać lepiej człowieka we współczesnym świecie, wzruszyć się i namyślić nad jego losem, a potem... a potem może poszukać sposobności, by z nim porozmawiać, już poza kinem, w ciszy i skupieniu, z uwagą - mówi Mikołaj Jazdon, dyrektor festiwalu Off Cinema.
Ludzie i ich historie są głównymi bohaterami międzynarodowych dokumentów, które wezmą udział w tegorocznym konkursie. Wśród nich Joanna Anety Kopacz - poruszający portret walczącej z rakiem Joanny Sałygi. - To jeden z piękniejszych filmów ostatnich lat - mówi o nim Mikołaj Jazdon - fakt śmiertelnej choroby młodej bohaterki wyłania się w toku opowieści, nie przysłaniając tego, co dla filmu stanowi główny temat - staranne doświadczanie każdej chwili. Obejrzymy też głośną Miłość Filipa Dzierżawskiego - portret jednej z najważniejszych jazzowych formacji lat dziewięćdziesiątych, Almaz białoruskiego twórcy Victora Aśliuka - liryczną opowieść o przyjaźni mężczyzny i jego konia czy autobiograficzny Self (less) - Portrait Słowaka Mateja Bobrika.
Laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych Zamków wybierze jury, w którym zasiądą reżyserzy: Tomasz Wolski (wyróżniony Srebrnym Zamkiem w 2009 r.), Radka Franczak (Srebrny Zamek w 2012 r.), Monika Górska, Holender Pim Zwier oraz krytyk filmowy Bartosz Żurawiecki. Po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda Platynowego Zamku. - Otrzyma ją w tym roku wybitny polski dokumentalista, jeden z filarów Polskiej Szkoły Dokumentu, Kazimierz Karabasz - zapowiada Mikołaj Jazdon. Festiwalowa publiczność będzie mogła spotkać się z artystą i zapoznać się z jego twórczością.
Poza konkursem w zmodernizowanych przestrzeniach CK Zamek zobaczymy m.in. retrospektywy twórczości jurorów, przegląd najciekawszych rosyjskich dokumentów ostatnich lat czy autobiograficzny dokument Mariana Marzyńskiego Never Forget to Lie, którego bohaterami są żydowskie dzieci ocalałe z warszawskiego getta.
Do tematu Polskiej Szkoły Dokumentu nawiąże wystawa Władysław Ślesicki - jest niepowtarzalny oraz retrospektywa filmów twórcy m.in. dokumentalnej ballady o Cyganach Zanim opadną liście. Zainicjowany w tym roku przegląd Poznańska Szkoła Dokumentu zaprezentuje filmy dokumentalistów związanych z poznańską telewizją: Tadeusza Litowczenki, Marka Nowakowskiego i Tadeusza Żukowskiego. Festiwalowi będzie towarzyszyć konferencja dotycząca współczesnego dokumentu.
Aleksandra Glinka
- 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema
- 20-24.11
- CK Zamek
- Bilety: pokazy konkursowe 2 zł, pokazy specjalne 5 zł