Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Kino bardzo blisko człowieka, czyli dlaczego warto oglądać dokumenty?

"By poznać lepiej człowieka we współczesnym świecie, wzruszyć się i namyślić nad jego losem, a potem... a potem może poszukać sposobności, by z nim porozmawiać, już poza kinem, w ciszy i skupieniu, z uwagą" - mówił podczas ubiegłorocznego festiwalu Off Cinema jego dyrektor, Mikołaj Jazdon. Aktualność tych słów warto sprawdzić podczas tegorocznej edycji - od 19 listopada w CK Zamek.

. - grafika artykułu
Jeden z filmów konkursowych: Najwyższy, reż. Katarzyna Gondek

Jednym z bohaterów festiwalu będzie w tym roku Irena Kamieńska - reżyserka filmów dokumentalnych i fabularnych, jedna z najbardziej cenionych autorek Polskiej Szkoły Dokumentu. "Dlaczego robię filmy dokumentalne? Na pozór odpowiedź jest prosta: chcę opowiedzieć o kraju, w którym żyję, o czasie, w którym żyję. Pokazać ludzi i problemy mojej współczesności" - tłumaczyła w jednym z wywiadów.

Zrealizowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych: od Dzień dobry dzieci - o dniu pracy młodej wiejskiej nauczycielki, przez Pamięć tamtych dni - opowieść o pacyfikacji wsi Borowo na Kielecczyźnie w 1944 r., po Wyspę kobiet, w którym sportretowała mieszkające w hotelu robotniczym pracownice zakładów bawełnianych w Zambrowie. Część jej bogatego dorobku pokazana zostanie podczas festiwalu. Kamieńska otrzyma także nagrodę specjalną Off Cinema - Platynowy Zamek.

Uczniowie i mistrzowie

Poznański festiwal to jednak przede wszystkim międzynarodowy konkurs dla dokumentalistów. W tym roku o Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek zawalczą 33 dokumenty wyłonione spośród ponad 200 zgłoszonych przez twórców z całego świata. Obok 18 polskich produkcji pojawią się filmy z Izraela, Holandii, Francji, Danii, Białorusi i Słowacji.

Wśród polskich dokumentów zobaczymy m.in. Dziennik z podróży Piotra Stasika - opowieść o przyjaźni Tadeusza Rolke, mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. A także film Nasza klątwa Tomasza Śliwińskiego - bardzo osobisty zapis oswajania się z nieuleczalną chorobą syna. W konkursie wystartują też dokumenty Katarzyny Trzaski, Katarzyny Gondek, Kuby Czekaja, Macieja Głowińskiego i wielu innych.

Zwycięzców wskaże jury, na którego czele stanie wybitny polski dokumentalista i reżyser, Marcel Łoziński. Obok niego filmy ocenią: Krzysztof Miller - fotograf i fotoreporter wojenny, Urszula Tes - wybitny krytyk filmowy, dziennikarka i publicystka oraz Ileana Cecanu, dystrybutorka filmów i jurorka międzynarodowych wydarzeń filmowych.

Dokument a literatura

Będą jak zawsze pokazy specjalne (prezentujące m.in. dokonania współczesnych czeskich dokumentalistów), spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty, warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne. Po raz pierwszy w historii Off Cinema zaplanowano także spotkanie z twórcami reportażu literackiego. Pierwszym gościem nowego cyklu będzie Małgorzata Szejnert, znakomita reporterka i pisarka.

Sylwia Klimek

  • 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema
  • 19-23.11
  • CK Zamek