Atelier Polskiego Teatru Tańca działa od 1999 r. Tworzy je grupa młodych tancerzy, którzy nie tylko prowadzą zajęcia warsztatowe w technikach tańca współczesnego, ale także poszukują swoich własnych dróg artystycznej ekspresji. Główną ideą Atelier jest popularyzacja sztuki tańca jako środka przekazu oraz docieranie do widza przez syntezę sztuk - połączenie tańca z muzyką, plastyką i teatrem. - Atelier i PTT to już synonimy. Do tej pory zrealizowaliśmy w jego ramach ponad 40 premier, a niektóre z nich weszły do stałego repertuaru - podczas konferencji prasowej zapowiadającej kolejną edycję Festiwalu mówiła Jagoda Ignaczak, rzecznik prasowy oraz kierownik literacki PTT. - Widzimy wielki sens w jego tworzeniu, ponieważ w ten sposób realizowane są idee twórcze choreografów. Atelier działa po to, by choreograf mógł mówić. Bez narzucania czyjeś woli czy koncepcji. To dodatkowa szansa na wyrażanie siebie - tłumaczyła.
W tym roku już po raz szósty młodzi artyści zaprezentują rezultaty swojej pracy. Podczas Festiwalu zobaczymy aż pięć premierowych pokazów oraz kolejny odcinek jubileuszowej serii "XL Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś - lata 1977-80" - "Krzesany i inne tańce" w reżyserii Ewy Wycichowskiej, dyrektor teatru. Wezmą w nim udział byli soliści PTT - Dominika Antkowiak oraz Ryszard Baranowski.
Wszystkie spektakle Festiwalu zobaczymy na scenie Teatru Ósmego Dnia.
O premierowych spektaklach mówią twórcy:
"Ukradkiem" - Katarzyna Rzetelska i Tomasz Pomersbach: - Tematem spektaklu jest pożądanie. To obraz kobiety i mężczyzny w określonych rolach, które są przechodnie. Sytuacja pożądania kreuje prawdę. Ktoś kogoś pożąda, a ktoś inny jest pożądany. Ktoś kusi, a ktoś jest kuszony. To rzecz o samotności i potrzebie bliskości.
"Maathai" - Niels Claes: - Projekt dotyczy wewnętrznego świata kobiet z niezachodniego świata, z Indonezji, Tajlandii czy Indii. Mówi o kobietach, które nie mogą się realizować, ponieważ nie pozwala im na to świat zewnętrzny. Poruszyłem w nim trzy wątki: niemożność wybrania przez kobietę swojego życiowego partnera, zmuszanie do prostytucji oraz kwestię kobiet w islamie. W spektaklu przedstawię wyłącznie ich wewnętrzny świat. Nie pokaże konkretnych sytuacji.
"Public Space" - Karol Miękina (debiutuje w roli choreografa):
- Ideą oraz inspiracją było miasto jako struktura stworzona przez człowieka. W teatrze tańca nie można odrzucić ciała człowieka, dlatego zderzyłem je z materią miasta i przestrzenią publiczną, w której tworzą się relacje między ludźmi.
"Planets" - Tereza i Lukas Leopold: - W pokazie chodzi o poszukiwanie wspólnej energii. Z przenikania tej energii trzeba przejść dalej - do przenikania dusz.
" Hello, Stranger" - Paweł Malicki: - Projekt opowiada o zjawisku inności i obcości wobec siebie samego, ale także innego człowieka. Na scenie pojawi się sześcioro tancerzy. Troje z nich trochę się zna, ale pozostała trójka jest nowa. Wśród nich znajdzie się Niemka i Hiszpan. Będzie to dla nich nie tylko doświadczenie nowych miejsc, ale także ludzi.
Monika Nawrocka- Leśnik
- VI Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca
- 22-24.02
- Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44)
- bilety: 30/15 zł (do nabycia w impresariacie PTT lub na stronie http://zaproszenia.ptt-poznan.pl/)
Program festiwalu:
- 22.02. g. 17 oraz 19
- "Hello, Stranger!" (pokaz przedpremierowy), chor. Paweł Malicki
- "Planets", idea Lukas Lepold, Tereza Lepold
- 23.02. g. 17 oraz 19
- "Public Space", chor. Karol Miękina
- "Maathai", chor. Niels Claes
- 24.02. g. 17 oraz 19.30
- "Ukradkiem", chor. Tomasz Pomersbach, Katarzyna Rzetelska
- XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś. Odcinek II, lata 1977-80: "Krzesany i inne tańce"