Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Być jak Kazimierz Nowak

Przed nami wielkie podróżnicze święto. Trzydniowy festiwal "Na Szage", któremu patronuje niezwykły poznański obieżyświat, rozpocznie się 7 lutego.

. - grafika artykułu
Kazimierz Nowak, fot. K. Nowak

Kazimierz Nowak - skromny księgowy z Łazarza - pewnego dnia porzucił stałą pracę i na rowerze wyruszył do Afryki. Był rok 1931. Niewielu wówczas wpadało na takie pomysły. Dalekie podróże były rzadkością, by nie napisać - czystym szaleństwem...

W ciągu długich pięciu lat Nowak na rowerze, konno, czółnem i na piechotę przebył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Był pierwszym człowiekiem na ziemi, który w ten właśnie sposób przemierzył afrykański ląd, pokonując 40 tys. kilometrów.

Każdy etap swojej niezwykłej podroży po mistrzowsku rejestrował: pisał przejmujące reportaże do prasy, robił zdjęcia, wysyłał bliskim pocztówki i listy, w których na gorąco spisywał wrażenia, opowiadał o miejscach i spotkaniach z "obcymi", którzy szybko stawali się "swoi". "Rewelacyjna to rzecz (...) oby zajęła stałe miejsce na listach klasyki polskiego reportażu" - napisał po wielu latach o zbiorze Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Kazimierza Nowaka sam Ryszard Kapuściński.

Przez wiele lat o wyczynie "ojca" poznańskich globtroterów mało kto słyszał. Od kilku - rośnie grono wielbicieli jego reporterskiego talentu, sposobu podróżowania, myślenia o świecie. To właśnie oni organizują w Poznaniu festiwal Na Szage. - Każdy poznaniak wie, że w wielkopolskiej gwarze na szage oznacza na skos, na przełaj. Chcemy pokazać, że warto w życiu wybierać swoje drogi - tłumaczy ideę festiwalu Dominik Szmajda, prezes poznańskiej Fundacji im. Kazimierza Nowaka.

Program festiwalu to przede wszystkim spotkania z podróżnikami, prezentacje, projekcje i Konkurs im. Kazimierza Nowaka - dla tych, którzy potrafią w atrakcyjny sposób podzielić się wrażeniami ze swoich dalekich i bliższych wypraw. - Każda podróż, którą zaprezentują festiwalowi prelegenci jest inną, fascynującą drogą - zaznacza Dominik Szmajda. W tym konkursie nie liczy się bowiem wyczyn, stopień niebezpieczeństwa czy "egzotyka" odwiedzanych miejsc, ale pasja i sposób opowiadania o podróżowaniu. To za to należy się laur. Zwycięzców konkursu poznamy w ostatnim dniu festiwalu, w niedzielę, 9 lutego.

Przyjadą do Poznania podróżnicy znani i uznani, m.in. Michał Kochańczyk, który opowie o projekcie żeglarskim "Lady Dana 44", a także legendarny obieżyświat i filmowiec, autor oglądanego przez pokolenia programu Przez lądy i morza - Ryszard Czajkowski. Ich opowieściom i spotkaniom z widzami towarzyszyć będzie m.in. kiermasz książki podróżniczej i sprzętu turystycznego.

Sylwia Klimek

  • "Na Szage" - Festiwal im. Kazimierza Nowaka
  • Aula AWF, ul. Królowej Jadwigi 27/39)
  • 7-9.02