Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Teatr o dzieciach i dla dzieci

Poznań po raz szósty zamieni się w stolicę teatru dla dzieci. W poniedziałek, 13 maja rozpoczyna się festiwal Kon-teksty.

"Książę i prawda" reż. J. R. Krystianowski. Fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
"Książę i prawda" reż. J. R. Krystianowski. Fot. mat. organizatorów

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-teksty jest poznański Teatr Animacji. Ideą Kon-tekstów jest promowanie i konfrontacja europejskiej twórczości dla młodych widzów, stworzenie forum wymiany doświadczeń między autorami zajmującymi się pisarstwem scenicznym dla dzieci, twórcami teatru oraz publicznością. To niezwykle ważny głos we wciąż trwającej i aktualnej debacie dotyczącej stanu teatru dla dzieci i młodzieży w Polsce oraz próba odpowiedzi na pytanie o kondycję współczesnej dramaturgii.

Spektakle konkursowe będzie można oglądać od 13 do 17 maja. W jury zasiądą: dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, Paweł Szkotak oraz dyrektor Teatru Nowego, Piotr Kruszczyński. Grono zasili także m.in. pomysłodawca Biennale Teatru Lalek i Teatru Ulicznego "Puppet Fair" - Kyriakos Argyropoulos. Jak co roku jury przyzna nagrody m.in. za najlepszą realizację sztuk współczesnych, najwartościowszy debiut dramaturgiczny, najciekawszą sztukę dla dzieci i młodzieży, muzykę i inscenizację plastyczną. Wyniki zostaną ogłoszone w piątek, 17 maja o g. 20.

O nagrody powalczą m.in. dwa poznańskie spektakle: "Chodź na słówko" oraz "Książę i Prawda". "Chodź na słówko" to dramat Maliny Prześlugi w reżyserii Jerzego Moszkowicza zrealizowany przez Centrum Sztuki Dziecka. Jego bohaterami są słowa, które wypowiedziało dziecko: Kula, która miała być kurą i Toperz, który miał być nietoperzem. Bohaterowie wspólnie postanawiają znaleźć swoją poprawność językową i, jak im się wydaje, prawdziwą osobowość. Spektakl miał premierę w lutym.

Natomiast "Książę i prawda" poznańskiego Teatru Animacji opowiada o paradoksie prawdy. Nie przez przypadek akcja rozgrywa się w studiu telewizyjnym. Bohaterem sztuki jest Książę i uczestnik programu telewizyjnego w jednej osobie, który wyrusza w świat w poszukiwaniu prawdy. W trakcie wędrówki musi sprostać licznym wyzwaniom oraz rozwiązać zagadki. - W spektaklu zadajemy pytania, ale również stawiamy paradoksalne tezy. Rzecz ta jednak bardziej skłania się ku zabawie niż ku podaniu rozwiązania - mówił przed premierą reżyser Janusz Ryl-Krystianowski.

Oprócz nich w konkursie Kon-teksty udział wezmą m.in. "Pokolorowanki" Teatru Pinokio z Łodzi, " Złoty klucz" Teatru Banialuka z Bielsko Białej, "Le Filo Fable" Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Poza tym tradycyjnie w konkursie znalazły się także zagraniczne spektakle. Podczas tegorocznej edycji będą to: "Punch i Judy w Afganistanie" Stuffed Puppet Theater z Holandii, słowacki "Pes (pri)tulak", niemiecki spektakl "Co w trawie piszczy" oraz "Pingwin" Teatro Telaio z Włoch.

Monika Nawrocka-Leśnik, ng

  • VI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-teksty
  • Teatr Animacji
  • 13-17.05