Nagroda Artystyczna dla Ewy Wycichowskiej

Nagroda Artystyczna Miasta Poznania przyznawana jest od 1991 r. Jej laureatami byli m.in.: Stanisław Barańczak, Egon Naganowski, Małgorzata Musierowicz, zespół Teatru Ósmego Dnia, Sława Kwaśniewska, Jarosław Maszewski.
Ewa Wycichowska za dorobek i osobowość
W tym roku Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem Romana Kubickiego, zdecydowała wyróżnić Ewę Wycichowską, tancerkę, choreografa, pedagoga, dyrektora Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Nagrodę przyznano nie tylko za bogaty dorobek artystyczny, ale również za osobowość i niezwykłe oddanie prowadzonemu przez siebie Teatrowi Tańca. Udało jej się stworzyć wyjątkową instytucję i zespół ludzi. Zarówno nazwisko Ewy Wycichowskiej jak i marka prowadzonego przez nią Teatru, znane są daleko poza granicami Poznania i pełnią rolę jednych z najważniejszych ambasadorów kultury naszego miasta. - Ewa Wycichowska jest dobrym duchem Teatru Tańca i kultury Poznania - mówi przewodniczący kapituły Roman Kubicki. - To może czasem bywa kłopotliwe, ale w także kulturze o to chodzi - dodaje pół żartem.
Młodzi i zdolni
Razem z Nagrodą Artystyczną przyznawane są stypendia dla młodych, poznańskich twórców. W tym roku przyznano ich 8 (na 46 kandydatów). Laureatami zostali:
- Marta Bosowska - performerka i rzeźbiarka, badająca komunikacyjny aspekt współzależności ciała i obiektu, zaangażowana w promocję sztuki w kraju i za granicą.
- Ewa Fabiańska - kompozytorka, muzykolog oraz improwizatorka w jednej osobie; jej utwory wykonywane były na koncertach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
- Piotr Kamiński - architekt, doceniony także doroczną nagrodą Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP im. Zbyszka Zawistowskiego.
- Daniel Koniusz - doktorant na Studiach Intermedialnych I stopnia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, asystent w pracowni Audiosfery. Podejmuje problemy związane z wizualnym uobecnieniem tego, co właściwe sferze dźwięku i muzyki.
- Marcin Maćkiewicz - uzyskał najwięcej punktów ze wszystkich kandydatów chociaż nie jest artystą, ale poznańska kultura wiele mu zawdzięcza. Był aktywnie zaangażowany w organizowanie Poznańskiego Kongresu Kultury, a jego działalność widoczna jest na wielu polach od kreowania oraz produkcji przedsięwzięć artystycznych po działania związane z zarządzaniem kulturą.
- Aurelia Nowak - zajmuje się sztukami wizualnymi, ale także działalnością kuratorską, edukacyjną i promocyjną; publikuje także w pismach "Magazyn Sztuki" i "Szum".
- Andrzej Pakuła - jest założycielem Korporacji Teatralnej, stawiającej sobie za cel aktywizację młodych twórców działających w różnych obszarach sztuki.
- Anna Sobczak - w Teatrze Muzycznym oprócz kreowania ról, tworzy choreografię do musicali oraz prowadzi warsztaty taneczne.
Wysokość Nagrody Artystycznej, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania, wynosi 39 tys. zł, a jednorazowych stypendiów ponad 5 tys. zł. Wręczenie Nagrody Artystycznej odbędzie tradycyjnie 29 czerwca, podczas uroczystej sesji RMP w dniu święta patronów Poznania. Stypendia wręczane są zawsze w październiku, w Sali Białej Urzędu Miasta.
Poznań "nie poetów"?
Czego, a raczej kogo zabrakło wśród laureatów tegorocznych stypendiów. - Nadal nie ma poetów. Gdzie są poeci? - pyta Roman Kubicki i dodaje, że język, któremu nie towarzyszy poezja obumiera. - Poeci obudźcie się i do piór! - apeluje. Może w przyszłym roku spotka się odzewem?
Mateusz Malinowski