Kultura Poznań.pl

Kultura

Nagroda Artystyczna 2005

Nagroda Artystyczna Miasta Poznania dla Prof. ANDRZEJA KURZAWSKIEGO - za niezwykle aktywną i zaangażowaną postawę artystyczną i pedagogiczną.
ANDRZEJ KURZAWSKI urodził się w 1928 roku w Poznaniu i jest wybitnym malarzem i pedagogiem, a jego twórczość znacząco wpisuje się we współczesne malarstwo polskie.
W latach 1945-51 odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, pod kierunkiem tak wybitnych malarzy jak m.in. Wacław Tranczewski i Eustachy Wasilkowski. Jeszcze jako student został asystentem w swojej macierzystej uczelni. W 1951 r uzyskał dyplom w zakresie malarstwa i technik ściennych. Rok wcześniej został członkiem ZPAP i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym miasta. Jest współtwórcą Grupy "Jednolita". Przez wiele lat był związany z PWSSP w Poznaniu jako kierownik Pracowni Rysunku i Malarstwa. W latach 1981-84 kierował Katedrą Malarstwa, a następnie pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W 1985 r.został mianowany na profesora nadzwyczajnego. W 1989 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu zrealizował monumentalny pokaz dorobku artysty (ponad sto prac). Profesor Kurzawski wystawiał swoje prace na ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych, także poza Polską (m.in. w Niemczech, Jugosławii, Izraelu, Wielkiej Brytanii).
Jego niezwykle aktywną i zaangażowaną postawę artystyczną i pedagogiczną potwierdzają liczne nagrody i odznaczenia: Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (III, II i I stopnia), Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Medal PWSSP "Scholae Bene Merito".
Profesor Kurzawski, jest twórcą pełnym pozytywnej aury, cieszącym się szacunkiem i sympatią całego środowiska artystycznego naszego miasta. Będą przyjacielem studentów Poznańskiej ASP pozostaje dla nich niekwestionowanym autorytetem.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.