Kultura Poznań.pl

Kultura

Nagroda Artystyczna 1997

Nagroda Artystyczna Miasta Poznania dla MUZEUM NARODOWEGO W POZNANIU za całokształt działalności ze szczególnym uwzględnieniem wystaw "Odwilż" i "Vanitas" zrealizowanych w 1996 roku, w tym dla Konstantego Kalinowskiego, Agnieszki Ławniczakowej, Joanny Dziubkowej, Ryszarda Kai, Piotra Piotrowskiego, Jarosława Maszewskiego i Aleksandra Kuczmy.
MUZEUM NARODOWE w Poznaniu jest jedną z czołowych placówek muzealnych w Polsce.
W roku 1857 powstało Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim, założone przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. W 1882 dołączono zbiory Seweryna Mielżyńskiego i Edwarda Rastawieckiego, całość w nowym gmachu przemianowano na Muzeum Mielżyńskich. W 1894 władze pruskie powołały do życia pierwsze muzeum niemieckie - Landesmuseum für die Provinz Posen. W 1904 uzyskało ono reprezentacyjną siedzibę, zmieniając jednocześnie nazwę na Kaiser Friedrich - Museum. Okazały eklektyczny gmach przeznaczony specjalnie na jego zbiory, zaprojektowany został przez znanego architekta Karla Hinkeldeyna. Do dzisiaj budynek ten, mieszczący obecnie Galerię Malarstwa i Rzeźby, stanowi jeden z ciekawszych przykładów monumentalnej architektury wystawienniczej. W 1919 r. muzeum przemianowano na Muzeum Wielkopolskie - pierwsze w Niepodległej Polsce muzeum publiczne w byłym zaborze pruskim. W okresie międzywojennym kolekcję muzealną wyodrębnioną ze zbiorów poniemieckich powiększono o zbiory Muzeum Mielżyńskich. W roku 1945 staraniem poznańskich historyków sztuki rozpoczęto odbudowę zbiorów Muzeum Wielkopolskiego, które w r. 1950 zostało podniesione do rangi Muzeum Narodowego. W kolejnych latach Muzeum wzbogaciło się o nowe oddziały: Muzeum w Rogalinie, Dział Kultury i Sztuki Ludowej (obecnie Muzeum Etnograficzne), Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Historii Miasta Poznania, Muzeum w Gołuchowie, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Rzemiosł Artystycznych (obecnie Muzeum Sztuk Użytkowych) oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Poza tym w roku 1975 przy Galerii Malarstwa i Rzeźby utworzono Dział Plakatu i Designu. W 1992 Galerię Sztuki Współczesnej rozszerzono o zbiory fotografii, filmu i video. Niebawem otwarta zostanie nowa Galeria Malarstwa Polskiego, wieńcząc trwającą 30 lat budowę nowego gmachu Muzeum.
Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, naukową, popularyzatorską, edukacyjną i konserwatorską. Słynie z największej w Polsce kolekcji dzieł Malczewskiego W piwnicach budynku prezentuje swe zbiory Galeria Sztuki Średniowiecznej. W salach pierwszego piętra i parteru znajdują się galerie malarstwa polskiego i zachodnioeuropejskiego. W Galerii Sztuki Polskiej (XVII - XX) zwraca uwagę kolekcja portretu trumiennego. W układzie historyczno - problemowym przedstawione są dzieła twórców oświecenia (m.in. Canaletta, Grassiego), romantyzmu (m.in. Michałowskiego, Orłowskiego), historyzmu (m.in. Matejki), realizmu (m.in. Chełmońskiego, Gierymskich, Szermentowskiego), modernizmu i Młodej Polski (m.in. Boznańskiej, Mehoffera, Podkowińskiego, Wyczółkowskiego i Wyspiańskiego). Muzeum posiada także bogaty zbiór malarstwa dwudziestolecia międzywojennego (m.in. Czyżewskiego, Kantora, Lebensteina, Nacht - Samborskiego). W Galerii Sztuki Europejskiej zobaczyć można dzieła malarstwa hiszpańskiego oraz niderlandzkiego, flamandzkiego, włoskiego oraz francuskiego.
W Muzeum organizowane są również wystawy czasowe, które nie raz stawały się wydarzeniami na skalę europejską.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.