Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Nagroda artystyczna 2006

Kapituła uhonorowała Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania 2006 znakomity zespół muzyki dawnej Arte dei Suonatori za wybitne osiągnięcia artystyczne i uczynienie Poznania europejskim centrum muzyki dawnej.

Orkiestra Arte dei Suonatori uznawana jest powszechnie za najlepszą polską orkiestrę barokową i jeden z najciekawszych europejskich zespołów grających na instrumentach dawnych. Powstała w roku 1993 z inicjatywy Ewy i Aureliusza Golińskich, skupiając w swoim składzie grono młodych polskich muzyków, którzy postanowi poświęcić się stylowemu wykonawstwu muzyki siedemnastego i osiemnastego wieku.

Z biegiem czasu orkiestra nabrała charakteru międzynarodowego, a wśród jej stałych członków są muzycy z Niemiec, Anglii, Holandii, Japonii, Francji, Finlandii, Szwecji i Danii.

W październiku 1998, po pięciu latach niezbyt regularnej działalności, założyciele orkiestry wraz z Cezarym Zychem (prawnikiem i filozofem, redaktorem naczelnym pisma Canor), zainicjowali zakrojony na szeroką skalę, ogólnopolski cykl koncertowy pod nazwą "Muzyka Dawna - Persona Grata". Od roku 2003 Arte dei Suonatori organizuje w Polsce cztery duże festiwale muzyki dawnej: Festiwal Haendlowski w Toruniu, Festiwal Trzech Baroków we Wrocławiu, Festiwal Muzyka w Raju w Paradyżu oraz Festiwal Barokowych Smyczków i Strun w Poznaniu. Jest także gospodarzem festiwalu Advents Barok w Kopenhadze.

Muzycy Arte dei Suonatori występowali na festiwalach muzyki dawnej w Niemczech (Halle, Berlin, Regensburg) i we Francji (Rennes, Strasbourg, Paryż). Dwukrotnie inaugurowali krakowskie Misteria Paschalia. Regularnie pojawiają się w Filharmonii Narodowej.

Koncerty orkiestry są bardzo często transmitowane i retransmitowane przez Polskie Radio oraz radiofonie zrzeszone w Europejskiej Unii Radiowej. W roku 2005 orkiestra dokonała swoich pierwszych realizacji telewizyjnych.

Wydane przez zespół płyty spotkały się z doskonałym przyjęciem międzynarodowej krytyki muzycznej i uzyskały liczne wyróżnienia prasy muzycznej na całym świecie. Płyta zawierająca cykl koncertów skrzypcowych "La Stravaganza" została uznana za "Barokową płytę roku 2003" przez brytyjski magazyn Gramophone. W roku 2006 ukazują się kolejne dwie płyty zarejestrowane dla wytwórni Alpha i BIS Records.

Za swoją działalność orkiestra otrzymała "Medale Młodej Sztuki", nagrodę TVP Kultura oraz nominowana była do nagrody kulturalnej "Pegaza" i "Paszportów" tygodnika "Polityka" (kilkukrotnie).

Wśród solistów i dyrygentów, z którymi zespół współpracował, są między innymi: Hidemi Suzuki, Rachel Brown, Eduardo López Banzo, Davitt Moroney, Alice Piérot, Alberto Rasi, Alexis Kossenko, Dan Laurin, Barthold Kuijken, Ryo Terakado, Reinhard Goebel, Salomé Haller, Robert Hill, Maria Keohane, Allan Rasmussen, Kati Debretzeni, Bolette Roed, Aline Zylberajch i Rachel Podger.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej