Kultura Poznań.pl

Kultura

Nagroda Artystyczna 2015

Kapituła uhonorowała

Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania 2015

prof. dr hab. Aleksandra Kuczmę

za inspirującą i świeżą postawę twórczą oraz za wychowanie kilku pokoleń designerów w duchu prawdy, dobra i piękna.

Laureat jest legendą polskiego designu eksperymentalnego, wywodzącym się z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersytet Artystyczny) i  jednocześnie jedyną w swoim rodzaju osobowością twórczą i dydaktyczną. Wychował wielu pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni (np. prof. Marek Owsian, prof. Katarzyna Laskowska, prof. Piotr Tetlak) i School of Form (np. Paweł Grobelny, Dorota Kabała).

Ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych jak II nagroda w konkursie "Krzesło '94", "Dobry Wzór 1995", "Forma Roku 1996", Nagroda rektora ASP I stopnia (1996). Jego sylwetka została zaprezentowana w wydawnictwie "Rzeczy niepospolite", zrealizowanym z okazji polskiej prezydencji w Parlamencie Europejskim.

Profesor Kuczma traktuje pracę z młodzieżą jako zadanie priorytetowe. W połowie lutego 2015 roku z okazji jego 80 urodzin odbyła się wystawa pt.: "Aleksander Kuczma: progenitura" ukazująca prace profesora i jego uczniów.

Aktualnie firmy Nowymodel.org i Vzór intensywnie pracują nad wdrożeniem idei profesora do swoich seryjnych obiektów produkcyjnych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.