Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Filharmonia klasyczna

Klasyka niejedno ma brzmienie. Czy musimy utożsamiać ją z muzyką XVIII wieku? Niekoniecznie!

. - grafika artykułu
Dmitry Sitkovetsky. Fot. materiały organizatorów

Zupełnie różne oblicza klasyki poznamy 20 marca za sprawą Dmitra Sitkovetskiego i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Tego wieczoru usłyszymy utwory Siergieja Prokofiewa i Dymitra Szostakowicza, a także Wolfganga Amadeusza Mozarta i Piotra Czajkowskiego.

Nowoczesność, a w tle Haydn

Siergiej Prokofiew i Dymitr Szostakowicz to jedni z najbardziej rozpoznawalnych i interesujących kompozytorów XX wieku. Ich twórczość, która zmieniała się na przestrzeni lat, w pewnym okresie zwróciła się ku wzorcom klasycznym. Połączenie cech XVIII-wiecznej symfonii wraz z duchem muzyki nowszej wymaga nie lada umiejętności od wykonawców. Dowcipna muzyka Szostakowicza w "Symfonii IX" przez pięć części będzie olśniewać wdziękiem. Usłyszymy w niej nawiązania do twórczości wielkiego klasyka Józefa Haydna, jednak nie będzie to bezpośrednia podróż w czasie do XVIII wieku.

Natomiast "Symfonia klasyczna" Prokofiewa to jeden z pierwszych utworów otwierających w historii muzyki okres neoklasycyzmu, który w swoich założeniach postulował nowoczesne odwoływanie się do tradycji. Tu ponownie usłyszymy reminiscencje twórczości Haydna. Indywidualny styl Prokofiewa będzie się jednak wybijał - humor i ironia właściwe jego muzyce rzucą nowe światło na muzykę przeszłości.

Skrzypce na pierwszym planie

W Filharmonii Poznańskiej ponownie usłyszymy osobowość nietuzinkową. Podobnie jak Nikolaj Znaider, którego talent podziwialiśmy na początku marca, Dmitry Sitkovetsky jest wszechstronnie uzdolniony. Wielość jego kompetencji przywodzi na myśl człowieka renesansu, jednak tego wieczoru odkryjemy klasyczną twarz uzdolnionego skrzypka.

Jako solista zaprezentuje się w dwóch utworach: "Koncercie skrzypcowym" nr 1 KV 207 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz pierwszej części "Souvenir d'un lieu cher" op. 42 pt. "Medytacja" Piotra Czajkowskiego. Pierwszy utwór jako jedyny w programie pochodzi z okresu klasycyzmu.

Dmitry Sitkovetsky ma duże doświadczenie z muzyką klasyka wiedeńskiego (w 2010 ukazała się jego płyta z wszystkimi sonatami Mozarta), dlatego też możemy spodziewać się interesującego wykonania. Jestem jednak bardziej zaciekawiona drugim utworem, który zaprezentuje skrzypek. Pierwotna wersja "Medytacji" przeznaczona była na skrzypce i fortepian, tego wieczoru usłyszymy wersję na skrzypce i orkiestrę, którą zaaranżował Aleksandr Głazunow. "Medytacja" to utwór o wolnym tempie, niezwykle lirycznej, przejmującej melodyce i interesującej instrumentacji. Czy odnajdziemy w tym romantycznym utworze klasyczność?

Aleksandra Bliźniuk

  • Koncert "Oblicza klasyki"
  • Siergiej Prokofiew "Symfonia klasyczna" op. 25, Wolfgang Amadeusz Mozart "Koncert skrzypcowy" nr 1 KV 207, Piotr Czajkowski "Souvenir d'un lieu Cher" nr 1, Dymitr Szostakowicz "Symfonia" nr 9 op. 70
  • Dmitry Sitkovetsky - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • Aula Uniwersytecka
  • 20.03, g. 19
  • bilety: 15-50 zł