Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Muzeum Historii Miasta Poznania świętuje!

W 2014 roku mija 60 lat od otwarcia Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu. Uroczyste świętowanie rozpocznie się 10 października.

. - grafika artykułu
fot. T. Szymański

W 1953 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przekazało ratusz, gmach o najwyższej randze zabytkowej, Muzeum Narodowemu z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Historii Miasta. 

Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się 22 lipca 1954 roku. Tegoż dnia uruchomiono po raz pierwszy po wojnie ratuszowe koziołki. Wydarzeniom tym towarzyszyły nieprzebrane tłumy poznaniaków zgromadzone na Starym Rynku.

W dniu otwarcia muzeum nie posiadało żadnych własnych obiektów. Obecnie zbiory liczą ponad 35 tys. muzealiów. Muzeum kolekcjonuje wszystko, co dotyczy historii miasta i jego mieszkańców. Obok malarstwa, rzeźby, grafiki, rzemiosła artystycznego, posiada bogate zbiory planów i map, fotografii, starodruków i inkunabułów, pocztówek, archiwaliów, przedmiotów codziennego użytku. Ważną częścią zbiorów są również trzy odrębne kolekcje: Wielkopolskich Bractw Strzeleckich, fotografii i sprzętów do fotografowania oraz archiwum fotograficzne Jerzego Unierzyskiego.

W ciągu 60 lat muzeum zorganizowało ponad 140 wystaw czasowych. Sześćdziesiąte urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania będą okazją do opowiedzenia o tych, dzięki którym zbiory muzeum stale się powiększają - o darczyńcach. Jubileusz ma być także pretekstem do przypomnienia o powiązaniach między dzisiejszym oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu a otwartym 15 lutego 1930 roku Muzeum Miejskim, którego częścią był Dział Kasprowiczowski z pracownią poety i biblioteką liczącą blisko 5 tys. tomów. Od niedawna w Muzeum Historii Miasta Poznania można oglądać zabytkowe meble i obrazy z pracowni Jana Kasprowicza, a on sam będzie jednym z bohaterów jubileuszowych obchodów.

oprac. jg

Cykl wydarzeń w ramach 60 lat Muzeum Historii Miasta Poznania:

  • 10.10, g. 16 inauguracja obchodów w ratuszu połączona z prezentacją multimedialną o Muzeum Historii Miasta Poznania, pokaz filmu Justyny Żarczyńskiej i Kuby Baszczyńskiego o darczyńcach, wystawy: 60 obiektów na 60 urodziny oraz wystawa dokumentów związanych z Janem Kasprowiczem ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu
  • 10.10 wystawa Marchołt gruby a sprośny Jana Kasprowicza w inscenizacjach Teatru Polskiego w Poznaniu z lat 1935 i 1965, Biblioteka Raczyńskich, łącznik między gmachami biblioteki
  • 10.10 wystawa Słynni Marynkarze - Jan Kasprowicz w Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny w Poznaniu
  • 10.10 Apel Kasprowiczowski w Szkole Podstawowej nr 54
  • 10.10 Skład Kulturalny: promocyjna sprzedaż wydawnictw Jana Kasprowicza oraz warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci, zapisy na warsztaty w Składzie Kulturalnym.
  • 11.10, g. 10 spacer Śladami Kasprowicza, zbiórka przed Liceum św. Marii Magdaleny
  • 11.10, g. 11.30 zwiedzanie wieży ratuszowej, obowiązują zapisy dzień wcześniej w ratuszu; wstęp wolny
  • 11.10, g. 11.30 w ratuszu pokaz filmów ze starych kaset wideo, m.in. filmu o darczyńcach i prezentacji multimedialnych o historii muzeum
  • 11.10, g. 11.30 gry i zabawy dla dzieci w ratuszu; wstęp wolny
  • 11.10, g. 16 spotkanie Opowieści o Harendzie, Kasprowiczu i Brzedze; wstęp wolny